عضویت در کانال آرگو

آشنایی با گوهرهای مصنوعی – قسمت اول

در مقاله های پیشین چندین روش ساخت گوهرهای مصنوعی را معرفی کردیم. در این مقاله و مقاله های آتی شما را با چند نمونه از سنگ های قیمتی مصنوعی آشنا خواهیم ساخت.

کروندوم مصنوعی (بسیار یافت می شود)

کروندوم مصنوعی

کروندوم مصنوعی که یاقوت سرخ و کبود نیز در این خانواده به شمار می آید به روش های گوناگونی تولید و به همین دلیل، این سنگ قیمتی آزمایشگاهی در انواع قیمت ها (قیمت مناسب و گران) یافت می شود.

گروه خانوادگی کروندوم به روش های گوناگونی تولید می شود که یکی از معروفترین شکل های تولید آن روش گداختگی کریستال ها است که قبل از تراش سنگ، در گوهر قابل رویت است.

یاقوت سرخ:

یاقوت سرخ آزمایشگاهی

یاقوت سرخ اولین گوهری است که در اواخر قرن 1800 توسط Auguste Verneuil  در آزمایشگاه تولید شد. در سال 1902 او شیوه تهیه یاقوت سرخ مصنوعی توسط روش گداختگی کریستال را به جهان اعلام کرد.

یاقوت کبود:

یاقوت کبود

نمونه هایی از یاقوت کبود آزمایشگاهی در هنر نو و هنر دکو جواهرسازی یافت می شود. بسیاری از یاقوت کبودها امروزه نیز با روش گداختکی به وجود می آید. البته برخی از آنها توسط روش فلاکس نیز ساخته می شود. این روش برای اولین بار در دهه 1960 به کار گرفته شد. در کنار روش های گفته شده، روش دیگری که معمولا کاربرد دارد روش هیدروترمال می باشد که این روش به معنای نفوذ در ساختار گوهرهای طبیعی محسوب می شود. ایجاد پدیده تغییر رنگ در یاقوت کبود آزمایشگاهی، که تقلیدی از الکساندریت می باشد، در اوایل دهه 1900 متداول گشت. ایجاد برخی ناخالصی ها در یاقوت سرخ و کبود مصنوعی، سبب تولید یاقوت کبود و سرخ ستاره ای مصنوعی نیز می شود.

منبع مقاله:

سایت مؤسسه گوهرشناسی امریکا (GIA)

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
2 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *