عضویت در کانال آرگو

ابزار داپ

قبل از اینکه فرآیند صاف کردن و پولیش را انجام دهیم، مرحله ای به نام داپ کردن وجود دارد که معمولا برای تراش کابوشن مورد استفاده قرار می گیرد. داپ کردن فرآیندی است که در آن با استفاده از وسیله ای مخصوص سنگ را ثابت کرده تا تراش گوهر آسان تر صورت پذیرد. هیچ قاعده و قانونی برای زمان داپ کردن در تراش کابوشن وجود ندارد. برخی گوهرتراشان قبل از تراش، برخی دیگر هنگامیکه بخشی از تراش کامل می شود و تعدادی هنگام صاف کردن سنگ اقدام به داپ نمودن می کنند. البته برخی از گوهرتراشان نیز از این روش استفاده نمی نمایند و ترجیح می دهند در تمام مراحل تراش، سنگ را با دستان خود نگه دارند.

بهترین قاعده این است که اگر داپ کردن، فرآیند تراش را برای شما آسانتر می کند، اقدام به انجام آن نمایید. مانند دیگر مراحل گوهرتراشی، فرآیند داپ کردن نیز روش خاص خود را داشته و لوازم مکانیکی برای داپ کردن وجود دارد.

داپ مکانیکی

همانگونه که در تصویر می بینید، این وسیله 10 سانتی متر طول دسته آن است و سه گیره به اندازه مختلف بزرگ، متوسط و کوچک به آن متصل می شود. گیره بزرگ می تواند یک سنگ تراش کابوشن به بزرگی 52 در 38 و کوچکی 30 در 22 میلی متر، گیره متوسط سنگی به اندازه 40 در 30 و گیره کوچک گوهری در اندازه بین 25 در 18 و 10 در 8 را در خود نگه دارد. این گیره ها می توانند گوهرهایی را که به درستی تراش نخورده اند را نیز در خود حفظ نمایند. استفاده از این گیره های داپ بسیار آسان می باشد. برای سفت کردن و یا آزاد نمودن سنگ قیمتی تنها کافی است که پیچ بر روی دسته را تکان دهید.

داپ سنتی

نوع دیگری از ست های داپ وجود دارد که قدیمی تر از ست مکانیکی داپ می باشد. این ست های قدیمی از جنس آلومینیوم بوده و سر آنها یک سطح دایره ای شکل مسطح قرار دارد که سنگ هایی که تراش کابوشن خورده اند بر روی آن سوار می شود. این دایره ها در اندازه های متفاوت می باشد تا بتواند گوهرهایی در اندازه ها و اشکال گوناگون را توسط آنها داپ نمود. سپس گوهر را می توان توسط یک چاقو از داپ جدا کرد.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *