عضویت در کانال آرگو

اثر نوری نادر در یاقوت کبود آبی

اثر نوری نادر در یاقوت کبود آبی

تصویر 1. این یاقوت کبود بنفش مایل به آبی کمرنگ 1.36 قیراطی، هنگامی که در معرض اشعه ماورا بنفش قرار می گیرد، تغییر رنگ جالبی از خود به نمایش می گذارد.

یک یاقوت کبود بنفش مایل به آبی کمرنگ 1.36 قیراطی (شکل 1) برای بررسی به آزمایشگاه مرکز گوهرشناسی اوکراین ارائه شد. این سنگ ضریب شکست (RI)  1.770-1.762 با دو شکستی (birefringence) 0.008 و SG  هیدرواستاتیک 3.97 از خود نشان داد. نمونه ها نسبت به موج بلند اشعه ماورا بنفش ، پدیده چند رنگی(pleochroism) معمولی و یک فلورسنس نارنجی مایل به صورتی بسیار ضعیف از خود به نمایش می گذارند. تحلیل کیفی با استفاده از طیف سنجی EDXRF  مقادیر زیادی از آهن (Fe)، کروم (Cr)، منیزیم(Mg) و مقدار جزئی از تیتانیوم (Ti) و گالیوم(Ga) را نشان داد. با بررسی های بیشتر بر روی آن، دانسته شد که این یاقوت را با روش گرمادهی بهبود بخشی کرده اند.

همانگونه که در شکل شماره 2 ملاحظه می فرمایید، این یاقوت کبود یک تغییر رنگ کوچک از بنفش مایل به آبی در روشنایی روز ، به آبی کم رنگ در نور چراغ های معمولی از خود نشان داد. با استفاده از Diamond View ، نواری با بازتاب و درخشندگی صورتی (ظاهرا به دلیل ناخالصی Cr3 +) شناسایی شد.

اثر نوری نادر در یاقوت کبود آبی

شکل 2. این نوار درخشنده صورتی رنگ در این یاقوت کبود زیبای بنفش متمایل به آبی را می توان توسط دستگاه  DiamondView  مشاهده نمود.

همانگونه که در شکل شماره 3 مشاهده می نمایید، هنگامی که سنگ از DiamondView  برداشته شد، رنگش به طور کامل به قهوه ای تغییر کرد (شکل سمت چپ). پس از حدود 15 دقیقه زیر نور طبیعی روز، رنگ بنفش مایل به آبی، شروع به بازگشت کرد (شکل سمت راست). حدود 12 ساعت بعد، رنگ بنفش- آبی اصلش بازگشت. چنین بی ثباتی رنگی در یاقوت کبود بسیار غیر معمول است.

اثر نوری نادر در یاقوت کبود آبی

شکل 3. زمانی که یاقوت از DiamondView برداشته شد، کاملا قهوه ای شده بود (چپ). پس از 12 ساعت، سنگ به رنگ بنفش مایل به آبی روشن اصلش برگشت (راست).

لازم به ذکر است که لامپ UV  در DiamondView  دارای طول موجی کمتر از 225 نانومتر است. انرژی اشعه UV  برای بهبود بخشی رنگ کروندوم، بیش از حد ضعیف است. در این یاقوت، ظاهرا  DiamondView باعث تغییر رنگ شده است. چنین تغییر رنگ برگشت پذیری که با قرار گرفتن در معرض نور اتفاق می افتد، photochromism نامیده می شود.

منبع مقاله:

سایت موسسه گوهرشناسی امریکا (GIA)

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *