عضویت در کانال تلگرام آرگو

اسپینل سنگ ماه شهریور

اسپینل سنگ ماه شهریور

اسپینل به عنوان گوهری با تاریخچه ای بس ناشناخته مشهور است. برخی از معادن باستانی که گوهرهای قیمتی را برای دربارهای سلطنتی از روم گرفته تا چین تولید می کردند، اسپینل نیز استخراج می نمودند. اما این گوهر غالبا با سنگ های قیمتی و بیشتر شناخته شده مانند یاقوت سرخ و کبود اشتباه گرفته می شد.

در دوران باستان، معادن مرکزی آسیای جنوبی کریستال های بزرگ و خاص اسپینل را در خود داشتند. این نمونه های با کیفیت تحت عنوان یاقوت های سرخ بالاس شناخته می شدند و برخی از آنها زینت خزانه جواهرات پادشاهان و امپراطوران در طول تاریخ بوده که در اثر بروز جنگ های گوناگون بارها دست به دست گشتند. به همین سبب بسیاری از گوهرهای درخشان و جذاب که به عنوان یاقوت سرخ در جواهرات مشهور خود نمایی می کنند، اسپینل هستند.

یکی از نمونه های مشهور در این زمینه همانگونه که بارها در مقالات مختلف اشاره گشته، یاقوت سرخ شاهزاده سیاه است. این قطعه بی نظیر قرمز رنگ بر روی تاج سلطنتی امپراطوری انگلستان جا خوش کرده و در برج لندن از آن نگهداری می شود. گوهری با ظاهر صاف، یک دست، پولیش خورده با تراشی هشت وجهی که به احتمال زیاد از معادن افغانستان استخراج شده است. همانگونه که درمقالات پیشین مختصری درباره تاریخچه این جواهر ذکر کردیم، این گوهر برای اولین بار در قرن چهاردهم در اسپانیا دیده و تحت اختیار جانشین موری (نام منطقه ای در شمال افریقا – مغرب کنونی) و پادشاهان اسپانیایی بود. پس از آن این جواهر به عنوان باجی برای پیروزی در یک نبرد در سال 1367 به ادوارد شاهزاده ولز (شاهزاده سیاه) اهدا شد.

اسپینل سنگ ماه شهریور

پس از آن دیگر اشراف زادگان انگلیسی از جمله هنری هشتم، این گوهر را ارج نهاد. این گوهر از تمامی آتش ها، اقدامات نافرجام دزدی، بمباران های جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد و همراه با الماس کوه نور، یکی از دردانه های جواهر در خزانه سلطنتی انگلستان گشت.

یکی دیگر از اسپینل های بزرگ معروف در جواهرات سلطنتی، یاقوت سرخ تیمور به وزن 350 قیراط بود. این اسپینل نیز تاریخچه ای پر نوسان و متلاطم دارد. پادشاهان پارسی گوناگون با حکاکی که بر روی این اسپینل انجام دادند، قدمت و تاریخ این گوهر را به اثبات رسانده اند.

به طور کل و با تمام این اوصاف، روش های نوین نیز به طور قطع نمی توانند زمینه ای را فراهم آورند تا اسپینل با یاقوت ها اشتباه گرفته نشوند. به همین سبب اسپینل آزمایشگاهی به وفور به عنوان نمونه مشابه سنگ های قیمتی دیگر مورد خرید و فروش قرار می گیرد. بسیاری از خریداران حتی از این موضوع نیز مطلع و آگاه نیستند که این گوهر در حقیقت گوهری حقیقی و طبیعی نمی باشد.

به تازگی اسپینل در کنار پریدوت و سارداونیکس به عنوان سنگ ماه تولد آگوست به جدول سنگ های قیمتی ماه های تولد اضافه شده است.

منبع مقاله:

سایت GIA

مقاله ارسال کنید، جایزه بگیرید.

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *