عضویت در کانال آرگو

الماس هایی از بام جهان – قسمت دوم

الماس هایی از بام جهان

در قسمت پیشین درمورد معدن Letseng  در لسوتو و الماس های این معدن صحبت کردیم. در این قسمت به ادامه موضوع الماس های بام جهان می پردازیم.

تقریبا به مدت 20 سال فعالیتی روی سایت انجام نشد. چندین شرکت آن را اجاره کردند اما نتوانستند راهی برای سوددهی آن پیدا کنند. بی ثباتی سیاسی در ماسرو کمکی نکرد، به ویژه هنگامی که در سال 1998 به خشونت کشیده شد و بیشتر سرمایه و چندین شهر اطراف را نابود کرد.

سال بعد ، هنگامی که آرامش به منطقه بازگشت؛ جناح ها یک دولت واحد تشکیل دادند که تصمیم به راه اندازی مجدد Letseng  گرفت تا از بودجه ای که به سمت خزانه ملی روانه بود، دریافت کند. این دولت، شرکت Letseng Diamond  را ایجاد کرد تا اجاره استخراج را از شرکت استخراج طلای آفریقای جنوبی – که آن را برای چند سال در دست داشت- به دست آورد. پنج سال طول کشید تا تولید در مقیاس کوچک از سر گرفته شود. این تولید کمتر از 40 هزار قیراط در سال بود.

در سال 2004، ماهاراسوآ (Maharasoa) یکی از مدیران بانک مرکزی لسوتو (Lesotho) به منظور به دست آوردن سود 70% در معدن، روی یک معامله برای Gem Diamonds  با دولت کار می کرد. وی می گوید: ” لوله های(کیمبرلیت) در معدن هرگز به درستی کاوش نشدند، بنابراین کارهای زیادی باید انجام می شد و حتی الان هم کارهای زیادی باقی مانده است”.

امید لسوتو (Lesotho Promise) مدت کوتاهی پس از آنکه Gem Diamonds  عملیات استخراج در سال 2006 را از سر گرفت، پدیدار شد. شرکت آن را 12.4 میلیون دلار به Safdico فروخت، شرکت صیقل کاری آفریقای جنوبی که مالکیت عمده اش بر عهده لارنس گراف (Laurence Graff) جواهرفروش مستقر در لندن بود.

تراشکاران گراف یک سال را صرف کار روی امید لسوتو کردند. 26 الماس بی عیب و نقص با درجه بندی رنگی D-  از آن تراش خوردند. بزرگترین آنها یک شکل گلابی 76.41 قیراطی است که اندک اندک به سمت یک برلیان مدور 0.55 قیراطی می رود. گراف شماره سریال هایی را بر روی هر یک از آنها ثبت کرده تا منشاء شان را نشان دهد. تمام 26 الماس برای طراحی یک گردنبند با وزن کل 223 قیراط استفاده شدند.

مونه ای از الماس امید لسوتو.

نمونه ای از الماس امید لسوتو.

در سال 2009 ماهاراسوآ به عنوان مدیر عامل شرکت به لتسنگ (Letseng) پیوست. این شرکت دو الماس گرانبها به وزن 493 قیراطی لتسنگ (2007) و نور لتسنگ (Light of Letseng) 478 قیراطی (2008) که محصولش صورت فلکی گراف 102.79 قیراطی بود (2009) را از زیر خاک درآورد.  الماس 493 قیراطی توسط گراف/ سافدیکو (Graff/Safdico) به مبلغ 10 میلیون دلار خریداری شد. و همچنین الماس 478 قیراطی که توسط GIA  درجه بندی شده و طبق گزارش گراف، بزرگترین الماس درخشان مدور شناخته شده بی عیب و نقص (D-Flawless ) بود.

با وجود چالش های استخراج در ارتفاع 10 هزار پایی (3048 متری)، خروجی استخراج در لستنگ ظرف 5 سال حدودا دو برابر شده است. این تولید مخلوط 204.89 قیراطی بخش کوچکی از تولید بدست آمده در طول یک 5 پنج روزه استخراج است.

اندکی پس از ورود او، این شرکت اعلام کرد که دو الماس بی رنگ به وزنهای 196 و 184 قیراط یافته است. در سپتامبر سال 2014، این شرکت در فروش آنتورپ خود یک الماس 198 قیراطی که به طور بالقوه بی عیب و نقص (D-Flawless ) بود را به مبلغ 10.6 میلیون دلار به فروش رساند. این یافته ها شهرت جهانی لستنگ را به عنوان یک تامین کننده الماس های بزرگ و خوب، تضمین کرده است.

ماهاراسوآ مدیر عامل شرکت لستنگ، می گوید: استخراج در اینجا چالش برانگیز مانده است؛ این فعالترین معدن الماس در جهان است.

با وجود تمام سختی ها، Gem Diamonds  تولید معدن را ظرف 5 سال به بیش از دو برابر، یعنی حدود 100 هزار قیراط در سال، رسانده است. به گفته ماهاراسوآ لستنگ عمری طولانی پیش رو دارد . وی اظهار می دارد: ما یک هدف گذاری انجام داده ایم که الماس های لسوتو، که در حال حاضر حدود 7.5٪ از تولید ناخالص داخلی کشور را تامین می کند، بتواند در عرض چند سال به 15% برسد.”

منبع مقاله:

سایت مؤسسه گوهرشناسی امریکا (GIA)

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *