عضویت در کانال آرگو

چگونه الماس واقعی را از غیرواقعی آن تشخیص دهیم

این مقاله شما را با روش تشخیص الماس طبیعی از نوع مصنوعی، غیر واقعی، جعلی چه از نوع تراش خورده و چه سنگ راف و تراش نخورده، آشنا می سازد. همچنین با مطالعه این مقاله می توانید الماس واقعی اصل را از نوع مصنوعی، مویسانایت، زیرکن، بهبود یافته شده، کریستال و شیشه تمیز دهید.

اولین قانون در تشخیص الماس این است که هرگز الماسی را که بر روی جواهرات مانند انگشتر یا آویز، کار شده است را نخرید. زیرا نمی توانید تشخیص دهید که نگین الماسی واقعی است یا خیر، از وزن آن تصور درستی نخواهید داشت، نمی توانید کیفیت تراش، قرینگی، تناسب، اندازه و نازکی کمربند (گردل) الماس، رنگ واقعی و شفافیت آن را تشخیص دهید، حتی اگر الماسی شناسنامه نیز برایش صادر شده باشد، امکان جعلی بودن آن می رود. کسی نمی تواند تضیمن کند که این سنگی که بر روی سرویسی سوار شده دقیقا همانی است که شناسنامه آن صادر گشته یا خیر.

با انجام چندین آزمایش آسان، رایگان و بدون استفاده از وسایل معمول برای شناسایی الماس، می توانید به تفاوت های بین الماس پولیش خورده و یا راف واقعی و جعلی، پی ببرید. زیرا غالب افراد زمانیکه تصمیم می گیرند الماس بخرند، وسایل و دستگاه های تشخیص آن را ندارند.

چگونه الماس واقعی را از غیرواقعی آن تشخیص دهیم

وزن: هر سنگ معدنی و مصنوعی همچنین هر گوهر تراش خورده و راف دارای وزنی خاص است. اندازه و وزن را اشتباه نکنید. وزن مخصوص (SG) الماس پولیش خورده، راف و تراش نخورده را بدانید. بین وزن مخصوص الماس مصنوعی، مویسانایت، زیرکن، آزمایشگاهی و انواع دیگر جعلی الماس تفاوت وجود دارد. در زیر جدول وزن مخصوص، سختی و درجه شفافیت الماس و سنگ های مشابه آن آورده شده است:

نام گوهروزن مخصوص (SG)سختی سنگضریب شکست (RI)
الماس

گارنت

مویسانایت

کوارتز

توپاز

تورمالین

زیرکن

3.51

4.30 – 3.50

3.21

2.65

3.60 – 3.50

3.25 – 3.30

4.70 – 4.60

10

7.5 – 6.5

9.5

7

8

7 – 7.5

7.5

2.41

1.73 – 1.76

2.65 – 2.69

1.54 – 1.55

1.60 – 1.62

1.60 – 1.65

1.77 – 1.97

همانگونه که در جدول بالا ملاحظه می فرمایید، یک وزن مخصوص زیرکن در اندازه ای مشابه یک الماس، 31/1 قیراط یا 55 درصد بیشتر از یک الماس در همان اندازه است. یک مویسانایت با اندازه 5/6 میلیمتر، وزنی تقریبا 87/0 قیراط را دارد. بنابراین با مقایسه کردن وزن سنگی که قصد خرید آن را دارید با یک الماس واقعی، به قیراط و یا حتی گرم، می توانید تشخیص دهید که سنگ مورد نظرتان الماس واقعی است یا خیر.

منبع مقاله:

سایت ajediam

,

سنگ‌های دابلت

/
دابلت چیست؟این روزها در دنیای پر زرق و برق سنگها نام د…
سیترین
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *