عضویت در کانال آرگو

انواع تراش فست سنگ های قمیتی – قسمت اول

تراش بریولت

تراش بریولت

تراش بریولت یک تراش بسیار مرسوم برای گوهرهایی است که تصمیم به آویزان شدن آنها داریم. به عنوان مثال سنگی به شکل قطره که از گوشواره آویزان است.

بریولت یک تراش به شکل گلابی و آویزان بوده که تمامی سطح آن فست یا تراش زاویه می خورد. به این معنا که بر روی سطح آن به طور کلی فست دیده می شود. در این شیوه تراش هیچگونه سطح صاف بر روی سنگ مشاهده نمی شود یا به اصطلاح در این گونه تراش تیبل وجود ندارد. به همین خاطر تراش بریولت یکی از سخت ترین نوع تراش سنگ قیمتی است.
این باور وجود دارد که تراش بریولت حدود 800 سال پیش در هند ابداع شد و پس از آن به فرانسه راه پیدا کرد. این تراش در فرانسه تا قرن هفدهم یکی از سبک های تراش مورد علاقه طبقه بالای جامعه فرانسه بود. تا اینکه در قرن هفدهم روش های پیشرفته تراش سنگ ابداع و انواع آن به جهان معرفی گشت.

اگر تراش بریولت را بر روی سنگ های بسیار با ارزش انجام دهیم، بسیار پر هزینه است، زیرا فست های زیادی نیاز است تا تراش بریولت شکل بگیرد و همچنین برای تراش گوهر به این شکل نیاز به سنگ راف بزرگ است. اگرچه تراش بریولت بسیار زیبا و جذاب است زیرا به سبب فست های بیشماری که بر روی آن می خورد، درخشش و شفافیت زیادی را از خود به نمایش می گذارد.

کابوشن

کابوشن

کابوشن به تراشی گفته می شود که یک سمت سنگ سطحی برجسته داشته و سطح مقابل آن سطحی صاف و تخت دارد. تراش کابوشن غالبا به شکل بیضی بوده و بسیار زیاد جلا داده می شود.
تراش کابوشن تاریخی بسیار کهن دارد و از اولین مدل های تراش سنگ های قیمتی است. به گونه ای که این سبک از تراش به قرن 13 یعنی مدت ها قبل از تراش فست صورت می گرفت.
واژه کابوشن از لغت فرانسوی کابوچه به معنای “سر” گرفته شده است.

شطرنجی

شطرنجی

این نوع تراش بیشتر بر روی سنگ های بزرگ و رنگی که به شکل تراش کوسن، تراش خورده اند، صورت می گیرد. در تراش شطرنجی تنها تیبل (سطح روی سنگ) و کراون (پایه سنگ) تراش می خورد. به این معنا که سطح بالایی سنگ فست خورده و به بخش های مسطح و پایینی سنگ ختم می شود.

تراش شطرنجی بازتاب نوری بسیار زیبایی را از خود به نمایش می گذارد.

کوسن

کوسن

تراش کوسن شکل سنتی تراش سنگ است. این تراش غالبا از شکل مستطیل گرفته تا دایره با گوشه های گرد شده اطلاق می شود. دلیل نامگذاری این است که در این نوع تراش سنگ به شکل بالش در می آید.

این نوع تراش به سه قسمت تقسیم می شود: تراش کوسن آنتیک که سنگ به شکل مستطیل در می آید. تراش کوسن دایره که شکل سنگ در این نوع تراش به دایره نزدیک می شود و تراش کوسن مثلث که شکل سنگ مثلثی شکل است.
سطح بالایی بیشتر تراش های کوسن به شکل تراش شطرنجی فست می خورد.

تراش کوسن به اندازه تراش برلیان شفافیت ندارد اما این نوع تراش به خاطر ظاهر رمانتیک و زیبا هنوز نیز بسیار مشهور و مورد توجه است.

منبع مقاله:

سایت niquesafinejewellery

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *