عضویت در کانال آرگو

انواع تراش فست سنگ های قیمتی – قسمت دوم

مارکیز

مارکیز

تراش مارکیز در سنگ های قیمتی به سبب کناره های کشیده و بیضی شکل و انتهای تیز خود مشهور است.
زمان ابداع تراش مارکیز به قرن هجدهم بر می گردد، یعنی زمانیکه پادشاه لوئی به دیوان طلاسازی خود دستور داد تا الماسی را برش دهند که سبب شادی و لبخند بانوی اول دربار شود. نام این گوهر از انجمن سلطنتی مشتق شد به این معنا که نام این گوهر به رتبه و مقام اجتماعی بر می گشت. به تراش مارکیز همچنین تراش نوت نیز می گویند که این نام به شکل گوهر بر می گردد. نوت در زبان فرانسوی به معنای کشتی کوچک است.

هنگامیکه گوهری را به شکل مارکیز تراش دهید به این معنی است که میزان اتلاف شما در سنگ خام بسیار کم است و بیشترین میزان قیراط در سنگ تراش خورده را می توانید به دست بیاورید. گوهری که به شکل مارکیز تراش بخورد رنگ خوبی را از خود به نمایش می گذارد.

تراش مارکیز گزینه بسیار مناسبی برای انگشتر است زیرا شکل خاص این گوهر سبب می شود هنگامیکه بر روی انگشت قرار می گیرد، انگشت کشیده تر به نظر بیاید.

بیضی

بیضی

یک تراش بیضی سبب ایجاد 69 تراش بر روی سنگ قیمتی می شود. یک تراش خوب بیضی شکل درخششی همانند تراش برلیان را از خود به نمایش می گذارد. متأسفانه این نوع تراش بر خلاف تراش برلیان در این تراش به سبب تیبل بزرگی که دارد نواقص تراش و سنگ به خوبی مشهود می شود، بنابراین اگر تصمیم دارید گوهری را به این سبک تراش دهید، سنگ قیمتی شما باید کیفیت خوبی داشته باشد.
به طور میانگین، در تراش بیضی اندازه طول گوهر باید دو برابر پهنای آن باشد.

تراش گلابی

تراش گلابی

تراش گلابی انسان را به یاد شکل اشک می اندازد. این نوع تراش تناسبات بسیار متفاوتی دارد البته نوع بسیار ایده آل این نوع تراش باید بدین گونه باشد طول گوهر باید یک و نیم برابر پهنای آن باشد.

تراش گلابی گزینه بسیار مناسبی برای گوهرهای رنگی است، زیرا که رنگ گوهر را بسیار زیبا و دراماتیک نشان می دهد.

تراش برلیان گرد

تراش برلیان گرد

تراش برلیان گرد ویژه الماس است اما امروزه بسیاری از گوهرهای دیگر را نیز به این سبک می تراشند. تراش برلیان گرد به این سبب شکل گرفت تا حد اکثر درخشش را بتوان در گوهر به نمایش گذاشت.

تراش برلیان گرد اولین بار توسط یک ریاضی دان روسی به نام تولکوفسکی ابداع شد، وی تعداد تراش هایی را که یک الماس نیاز داشت تا حداکثر درخشش را به نمایش بگذارد، محاسبه نمود. در تراش برلیان گرد نیاز است که 57 تراش فست بر روی سطح گوهر ایجاد شود و همچنین نسبت ارتفاع سطح باید 58 درصد قطر سنگ باشد.

منبع مقاله:

سایت niquesafinejewellery

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *