عضویت در کانال آرگو

انواع مروارید های آب های شیرین – قسمت اول

مروارید معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شود: آنهایی که در آب های شیرین به وجود می آیند و مروارید های تولید شده در آب های شور.

مروارید های آب های شیرین غالبا در درون نرم تنانی با نام Hyriopsis cumingii شکل می گرند. این نرم تنان به صدف های رودخانه ای معروف هستند که در رودخانه، دریاچه و یا تالاب یافت می شوند.

 تاریخچه کشت مروارید های آب های شیرین به قرن سیزدهم، زمانیکه اولین گونه های مروارید در چین پرورش یافت، بر می گردد. با این وجود، پرورش مروارید با کیفیت آب شیرین توسط چین در اواسط دهه 1990 آغاز گردید.

امروزه بیشتر مرواریدهای آب های شیرین در چین و میزان بسیاری کمی در ژاپن و امریکا پرورش می یابد. معمولا حدود 3 تا 5 سال زمان می برد تا مروارید آب شیرین پرورش یابد. البته در برخی اوقات این زمان به 7 سال نیز می رسد. برخلاف مروارید های آب های شور، مروارید های آب های شیرین به طور طبیعی دارای هسته ای محکم نبوده و این استحکام را در هسته ایجاد می نمایند. این وجه تمایز مروارید های آب های شیرین سبب شده تا این نوع مروارید زیبا تر و دلربا تر شود.

انواع مروارید های آب های شیرین

به علاوه، مروارید های آب های شیرین نسبتا گرد (غلتان) هستند. در حقیقت تنها 2 درصد مروارید های آب های شیرین، غلتان یا نسبتا غلتان می باشند. بیشتر مروارید های آب های شیرین دارای شکلی نامتعارف بوده که به آنها باروک یا شبه باروک گویند. این شکل نامعلوم، مروارید های آب های شیرین را تبدیل به جواهری هیجان انگیز می نماید. از دیگر خصوصیات مروارید های آب های شیرین، تنوع رنگی طبیعی آنها است. رنگ های این نوع مروارید شامل سفید، کرم، نارنجی، صورتی و بنفش کمرنگ می باشد. برخی از مروارید های آب های شیرین پدیده 7 رنگی را به نمایش می گذارند. به این معنا که یک اثر رنگین کمانی زمانیکه نور چراغی را در زیر مروارید قرار می دهیم، قابل مشاهده است.

توجه به این نکته ضروری است که مرواریدهای آب های شیرین که از کیفیت رنگی پایینی را برخوردار هستند، رنگ آنها توسط فرآیند رنگ دهی، تشدید می شود. به عنوان مثال رنگ هایی از قبیل سیاه و یا شکلاتی، رنگ های طبیعی مرواریدهای آب های شیرین نیستند. بنابراین اگر مروارید آب های شیرین به این رنگ ها را مشاهده نمودید، بدانید که به طور قطع آنها را بهبود سازی کرده اند.

با توجه به روش های نوین کشت مروارید که در دهه های اخیر اختراع شده است؛ چینی ها توانسته اند گونه ای از مروارید بسیار بزرگ، با خاصیت مروارید های آب های شیرین همراه با شفافیت آینه مانند پرورش دهند. این نوع مروارید رقیب جدی برای مروارید های Akoya است که از دریای جنوب به دست می آیند و به نام مروارید های تاهیتی معروف می باشند. البته تولید کیفیت بالای این نوع مروارید کمتر از یک درصد است.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *