اپال های استرالیا، مکزیک و اتیوپی

بازی رنگ ها که در جواهرات اپال به چشم می خورد، آنها را در طول قرن ها تبدیل به جواهری منحصر به فرد کرده است. کلمه اپال غالبا با سه لفظ استرالیا، ولو (نام استانی در اتیوپی) و مکزیکی همراه است. اما چه چیزی این سه نوع اپال را از هم جدا می سازد؟

انگشتر هرمی با اپال استرالیا

انگشتر هرمی شکل کاترین جتر با اپال تراش نخورده نامتقارن 37/9 قیراطی سوار شده بر روی طلا. قیمت 10 هزار و 800 دلار

زمانی بادیه نشین ها این اعتقاد را داشتند که اپال با رعد و برق شکل گرفته و با ریزش باران این حالت رنگین کمانی در آن به وجود آمده است. اپال ها زمانیکه باران های فصلی به شدت شروع به باریدن نموده، آب باران بر روی زمین جاری و داخل سنگ های صخره ای سیلیکا نفوذ کرده، شکل گرفته اند. زمانیکه فصل خشکسالی فرا رسید، بیشتر آبها از داخل حفره ها و شیارهای سیلیکا تبخیر گشته و اپال ها را شکل دادند.

نقاط ناهموار و دور افتاده استرالیا از نظر زمین شناسی مکان های بسیار مناسبی برای تشکیل اپال هستند. بنابراین از دهه 1890 آنها اقدام به تولید اپال های با کیفیت کردند که همین امر سبب شد تا استرالیا یکی از اصلی ترین منابع استخراج اپال نام بگیرد. این نوع اپال بسیار جادویی بود، و تبدیل به گوهری متفاوت با نوری گوناگون گشت. اپال در استرالیا دیگر به شکل یک گوهر تنها سفید رنگ شفاف نبود، بلکه نوع آبی رنگ آن با خاصیت شب رنگی که چشم هر بیننده ای را خیره و انسان را مسحور می نمود، نیز به چشم می خورد.

انگشتر لاک پشت با اپال آتشین مکزیک

لیدیا کورتیه از اپال های آتشین مکزیکی در کار های خود بسیار استفاده می کند. از آن جمله می توان از این انگشتر به شکل لاک پشت نام برد.

استرالیا همچنین یک نوع اپال بسیار کمیاب موسوم به اپال مشکی را از معادن واقع در Lightning Ridge استخراج می کند. این نوع اپال بازی رنگی بسیار زیبایی را از خود به نمایش می گذارد. اپال سیاه استرالیایی همراه با بارقه های قرمز رنگ را اپال بوش فایر (آتش سوزی) می نامند. این نام به دلیل شباهت زیاد این سنگ با آتشی که درون خاکستر وجود دارد، بر روی اپال سیاه استرالیا گذاشته اند.

شکل آتش گونه اپال های مکزیکی یا اپال های آتشین، آنها را تبدیل به نوع خارق العاده اپال کرده است. این گوهرهای قرمز – نارنجی، رنگ خود را از اکسید آهن موجود در خود گرفته اند. این نوع رنگ به فرد حس اشتیاق و استقامت می دهد. زمانی مقداری اپال آتشین در مکزیک یافت شد، که آن میزان از بازی رنگ را نمی توانستند از خود به نمایش بگذارند. این خاصیت حس کنجکاوی زمین شناسان را برانگیخت. در نتیجه آنها پی به اپال هایی که در نواحی آتشفشانی تشکیل می شد، بردند.

انگشتر تآتر با اپال ولو اتیوپی

انگشتر موسوم به تأتر. مزین شده با اپال ولوی اتیوپی، یاقوت های کبود رنگی و تساوریت که بر روی حلقه ای از طلای زرد سوار گشته است. قیمت 15 هزار یورو.

در اتیوپی نیز می توان نمونه هایی از اپال های آتشین با بارقه های نئونی قرمز رنگ را مشاهده نمود. در برخی از اپال های اتیوپی خطوط باریک نارنجی، سبز، زرد، قهوه ای و در نوع بسیار کمیاب آبی وجود دارد. در سال 2008 یک نوع جدید اپال از ناحیه وگل تنا واقع در استان ولو اتیوپی استخراج گردید. به همین دلیل، همینک نام ولو مشهورترین نامی است که به دنبال اپال استفاده می شود. رنگ این نوع اپال از اپال های استرالیایی بسیار با کیفیت تر است.

به هر حال اپال برای هر منطقه ای (استرالیا، اتیوپی و یا مکزیک) باشد، زیبایی خارق العاده ای دارد که چشم هر بیننده را خیره می سازد.

منبع مقاله:

سایت the jewellery editor

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *