عضویت در کانال آرگو

بزرگترین رز کوارتز ستاره ای جهان در کلکسیون مایکل اسکات – قسمت دوم

در فوریه سال 2002، موزه باوئر (Bower’s Museum) کالیفرنیا، میزبان نمایشگاهی با عنوان “گوهرها!  هنر و طبیعت سنگهای قیمتی” بود که در آن مجموعه با شکوه جواهرات و مواد معدنی مایکل اسکات، نمایش داده شد. این نمایشگاه که در 16 فوریه 2002 افتتاح شد، قرار بود در ماه اوت (آگوست) بسته شود، اما به تقاضای مردم برای یک دوره بسیار طولانی تمدید شد. در طول این نمایشگاه بیش از 250 قطعه از سنگ های قیمتی و مواد معدنی برای نمایش گذاشته شد که جنبه های علمی و نیز هنری سنگ های قیمتی را مورد تاکید قرار می داد. رز کوآرتز ستاره 5500 قیراطی یکی از نمونه هایی بود که برای نمایش گذاشته شد.

وزن بلور تراش نخورده که رز کوارتز 5500  قیراطی از آن مشتق شده ، مشخص نیست. رز کوارتز راف به احتمال قوی در ایالات متحده تراش و پولیش خورده بود. تراش دامله (کابوشن) این سنگ، استثنایی است و صورت گنبدی شکلِ سنگ به درستی تراز شده است، به طوری که عمود بر محور c  کریستال (بلور) است. بنابراین ستاره دقیقا در مرکز صورت گنبدی شکلِ سنگ، قرار گرفته است. موقعیت یابی و تراشِ بی نقصِ ستاره، شواهد فراوانی در رابطه با توانایی های گوهرتراش متخصص این سنگ قیمتیِ معروف، ارائه می کند.

بزرگترین رز کوارتز ستاره ای جهان در کلکسیون مایکل اسکات

یکی دیگر از مسائل رایج و مشکل ساز که در تراش رز کوآرتزهای ستاره با آن مواجه هستیم این است که ستاره در سنگ راف قابل مشاهده نیست بلکه تنها پس از تراش خوردن و پولیش شدن، با هم ترازی مناسبِ صورت گنبدی شکلِ سنگ و عمود بر محورِ C بلور، مشخص می شود. در یک بلور عظیم نامنظم رز کوآرتز، تعیین محل محور c به تنهایی مشکلات زیادی برای گوهرتراش بوجود می آورد. بنابراین تراش بی نقص این سنگ، در واقع یک دستاورد ستودنی است.

رز کوآرتز ستاره 5500 قیراطی در سال 1990 روی یک مجسمه نقره ای نصب شد که طراحی اش بر عهده جان مارشال (John Marshall) نقره کار از سیاتل (Seattle) بود.

برخی از دیگر اقلام چشمگیر موجود در نمایشگاه از این قرار هستند: یاقوت کبود آبی گل گندم 65 قیراطی که توسط یک مار کبرای طلا محافظت شده، یک یاقوت کبود زرد 400.06  قیراطی که روی یک مجسمه طلای گل- شکل سوار شده و تحت عنوان ” گل گناه سیلان” (Ceylon Sin Flower) شناخته شده، ست “پروانه دمانتوئید” (Demantoid Butterfly) با 330 گارنت دمانتوئید و 472 الماس، ست تاج “ملکه کلیمانجارو” (Queen of Kilimanjaro) با یک تانزانیت بزرگ 242 قیراطی (احتمالا بزرگترین در جهان) 913 الماس و 803 گارنت تساوریت (tsavorite) سبز، چندین بلور خام بزرگ، چندین الماس رنگی و سنگ قیمتی تراش و پولیش خورده ، و مجسمه هایی که از بلورهای خام ساخته شدند و نیز چندین قطعه از جواهرات عتیقه. با توجه به استقبال عمومی، این نمایشگاه یک موفقیت فوق العاده بود.

پس از این نمایش موفق کلکسیون مایکل اسکات در موزه باوئر در کالیفرنیا، درخواستی برای نمایش این مجموعه با شکوه در موزه شانگهای در سال 2005 ارائه شد. اسکات با این درخواست موافقت کرد و کلکسیون در سال 2005 به چین ارسال شد، جایی که در آن در موزه شانگهای به نمایش گذاشته شد. گزارش شده است که بیش از 850 هزار بازدید کننده در این نمایشگاه حضور داشتند که یک موفقیت بزرگ محسوب می شود. رز کوارتز ستاره 5500 قیراطی یکی از اثرهای نمایشی در این نمایشگاه بود.

کلکسیون مایکل اسکات برای بار دوم در موزه باورز (Bowers Museum ) در کالیفرنیا، که از تاریخ 17 ژوئن 2007 شروع شد، به نمایش درآمد. این نمایشگاه که انتظار می رفت به مدت یک سال تمام ادامه داشته باشد، در گالری اندرسون Hsu-Tu موزه باوئر (Anderson-Hsu-Tu Gallery of Bower’s Museum) برگزار شد. دکتر پیتر کلر زمین شناس و گوهرشناس ، رئيس موزه باورز و متصدی این نمایشگاه، می گوید، “گوهرها! رنگ های نور و سنگ ” مهم ترین نمایشگاه سنگ های رنگی، الماس ها و گوهرها “به عنوان هنر” است که تا به حال در یک موزه ایالات متحده نشان داده شده است. چیزی که بطور ویژه ای قابل توجه می باشد این است که این کلکسیون توسط یک فرد و تنها در حدود 14 سال جمع آوری شده بود! “

کلکسیون مایکل اسکات با افزودن چند قطعه جدید ، که در زمان برگزاری این نمایشگاه در سال 2002 یافت نشده بودند، گسترش بیشتری یافت. تمام گونه های اصلی گوهر در هر رنگ و تنوع شناخته شده، به خوبی در این نمایشگاه ارائه شد. علاوه بر این برخی از انواع بسیار نادر از سنگ های قیمتی نیز در کلکسیون گنجانده شدند، مانند تانزانیت های (tanzanite)  سبز، تورمالین های پارائیبا آبی کهربایی، زمردهای قرمز (bixbyte)، و چندین نمونه از سنگ های تراش خورده “کلکتور” که برای استفاده در تجارت عمومی، بیش از حد نادر هستند. سایر نمونه ها شامل چند مدل بزرگ از بلورهای معدنی راف و سنگ های قیمتی بزرگی بودند که توسط مجسمه سازان به آثار هنری تبدیل می شوند- بیشتر آنها را دو حکاک جواهر آلمانی، به نام های برند مونشتاینر (Bernd Munsteiner) و گرد درهر (Gerd Dreher) به این آثار تبدیل کردند. رز کوارتز ستاره 5500 قیراطی سوار شده روی مجسمه نقره اش، مجددا یکی از برجسته ترین نمونه های این نمایشگاه بود.

منیع مقاله:

سایت jewelry-blog.internetstones

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *