عضویت در کانال تلگرام آرگو

بنیتوئیت

بنیتوئیت

بنیتوئیت (Benitoite) ماده ای معدنی با سختی 7  از 10  در مقیاس سختی مواد معدنی موس (Mohs) است. این سنگ با ساختاری شش ضلعی، از باریم سیلیکات تیتانیوم (barium titanium silicate ) ساخته شده و ترکیب شیمیایی کامل آن Ba TiSi3O9 است. بنیتوئیت سنگ جواهر کمیابی است و هنگامیکه توسط نورهای سیاه، روشن می شود از خود نور مهتابی برمی گرداند. این گوهر نام خود را از سن بنیتو کانتی (San Benito County) در ایالت کالیفرنیا(California) – یعنی جائی که یافت شده – دارد.

این گوهر تقریبا همیشه آبی است ) در ابتدا تصور می شد که این سنگ هم یک یاقوت کبود است) اما دارای تنوع رنگ ارغوانی، صورتی، و شیشه ای (clear) می باشد. به نظر می رسد که قیمت این سنگ در نوسان است، اما مبلغ چند صد دلار به ازای هر نیم قیراط، قیمت معمول این گوهر است. علت قیمت بالای این سنگ می تواند این باشد که سنگ های با کیفیت تنها در کالیفرنیا یافت می شوند، و هیچ جای دیگری در جهان نمونه آنها را نمی توان پیدا کرد.

بنیتوئیت اغلب اوقات با یاقوت کبود آبی (blue sapphire) و تانزانیت (tanzanite) اشتباه گرفته می شود. وزن مخصوص برای بنیتوئیت 3.67 ، ضریب شکست آن 1.80-1.76  ، و انکسار مضاعفش 0.047  است.  این سنگ خوشرنگ اولین بار در سال 1907 توسط جیمز کوچ (James Couch) کشف شد و از آن زمان به گوهر رسمی دولت برای کالیفرنیا تبدیل شد. مقادیر بسیار محدود و نادر بودن بنیتوئیت، آن را برای استفاده های صنعتی غیر عملی ساخته است.

مقاله ارسال کنید، جایزه بگیرید.

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *