عضویت در کانال آرگو

بورس الماس چین

بورس الماس چین

در اکتبر سال 2000، بورس الماس شانگهای(SDE) تأسیس شد. SDE که در مرکز بورس الماس چین مستقر است، اغلب به این نام نامیده می شود. پیش از آن، مالیات – شامل تعرفه ها، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر فروش الماس وارداتی – بسیار بالا و در حدود 35٪ تا 40٪ بود. به لطف کار بورس، سیاست مالیاتی الماس در حال حاضر بسیار مطلوب است. در حالی که بابت تمام کالاهای وارداتی به چین 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می شود، 13٪ بابت الماس های پولیش خورده مسترد شده و مالیات بر ارزش افزوده خالص الماس را به 4%  می رساند. اگر سنگ راف در چین پولیش شده و سپس در بازار داخلی به فروش رسیده باشد، مثل هر الماس پولیش شده وارداتی دیگر به چین، مالیات بر ارزش افزوده اعمال می شود. اگر سنگ راف در چین پولیش شده و به کشور صادر کننده بازگشته باشد، در این صورت هیچ مالیات بر ارزش افزوده ای اعمال نمی شود. این اصلاحات در زمینه مقابله با قاچاق الماس به داخل کشور برای فرار از پرداخت مالیات، مؤثر بودند.

مرکز بورس الماس چین محلی برای آزمایشگاه شناسایی و درجه بندی ، فروشندگان الماس، سازمان های دولتی و خدمات حمل و نقل است. این محل مرکزی برای تمام واردات و صادرات الماس چین است. بورس الماس تمامی واردات و صادرات الماس (loose) را تحت تجارت عادی، اما نه جواهرات الماس، اداره می کند. بورس در سال 2004  به فدراسیون جهانی بورس های الماس پیوست و در سال 2008 میزبان سی و سومین کنفرانس جهانی الماس در شانگهای بود.

صنعت الماس چین تا حد زیادی از بورس الماس بهره برده است. پیش از شکل گیری این بخش، ارزش رسمی واردات الماس سالانه در حدود یک میلیون دلار آمریکا بود. تا سال 2011، ارزش واردات الماس به بیش از 5 میلیارد دلار در سال رسیده بود که حدود 2 میلیارد دلار از این مبلغ به سرزمین اصلی چین وارد شده بود.. طبق گزارش بورس الماس، در سال 2012 به دلیل شرایط اقتصادی در سراسر جهان، واردات 10 درصد کاهش یافته است، اما شواهد حاکی از مقدار بالاتری در سال 2013 هستند.

بورس الماس چین

مرکز بورس الماس چین تنها منطقه پردازش قانونی برای واردات و صادرات الماس است. مأموریت این مرکز که از طرف دولت مرکزی به وجود آمده ، راحت تر نمودن تجارت از طریق ساده کردن روند واردات و صادرات الماس است. طبق قانون چین، برای شروع روند مالیات، تمام الماس های وارد شده باید در بورس دریافت شوند. این واردات باید توسط گمرک چین اعلام و مهر و موم شود، در غیر این صورت قاچاق و غیر قانونی در نظر گرفته می شوند. پیش از وضع مالیات ، الماس ها توسط یک متخصص در بورس مهرگشایی، بازرسی و ارزیابی می شوند.

به همین ترتیب، الماس راف وارداتی نیز باید قبل از ورود به چین بازرسی شود. گواهی پروسه کیمبرلی (Kimberley Process) نیز باید همراه این الماس ها باشد. به همین منظور  یک بخش ویژه نیز برای بازرسی و ثبت این گواهی ها در CDEC  برقرار شده است. به محض اینکه این گواهی ها از مرحله بازرسی گذر کند، سنگ راف می تواند در بازار داخلی به فروش برسد. چین پس از خدمت به عنوان کشور نایب رئیس پروسه کیمبرلی برای سال 2013، کرسی ریاست را برای سال 2014 را  به خود اختصاص داد.

مرکز بورس الماس چین یک مکان با سطح فکری کاملا باز است که از تاجران الماس از سراسر جهان استقبال می کند. این مرکز بیش از 350 عضو دارد، که 67٪ از بلژیک، انگلستان، فرانسه، ایالات متحده، ژاپن، آفریقا، و سایر مکان های خارج از کشور می باشد.

منبع مقاله:

سایت مؤسسه گوهرشناسی امریکا (GIA)

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *