عضویت در کانال آرگو

بورس طلای چین

بورس طلای چین

بورس طلای شانگهای (SGE) که توسط بانک خلق چین در اکتبر سال 2002 تاسیس شد، سازمانی غیرانتفاعی است که مقررات مربوط به معاملات طلا در داخل کشور را وضع می کند. این برنامه امکانات و نظارت بر معاملات طلا را ممکن می سازد، قیمت فلزات گرانبها را در داخل کشور وضع کرده و بازارهای بین المللی و چینی را به هم متصل می نماید. SGE با موسسات سنجش نیز کار می کند تا معاینات احراز صلاحیت برای استانداردهای کیفیت طلا، انجام شود.

اتفاقات گوناگون به تشکیل بورس چین منجر شده است. در سال 2000، دولت یک برنامه اقتصادی 5 ساله را توسعه داد که شامل یک بازار طلای باز بود(Skoyles, 2013a). یک سال بعد، بانک خلق چین انحصار بازار طلای ملی را از بین برد. مدت کوتاهی پس از آن نیز نرخ طلا به صورت هفتگی منتشر شد که امکان تعدیل قیمت آنی طلا را برای انعکاس قیمت بازار آزاد بوجود می آورد. این کار راه را به طور موثر برای SGE  هموار کرد (Skoyles, 2013a). در نتیجه، قیمت طلا در چین مطابق با بازار آزاد بین المللی شد.

بورس طلای چین

تنها در سال 2011، بیش از یک میلیون حساب پس انداز طلا در ICBC، بزرگترین بانک چین، باز و همچنین در همان سال  14.4 میلیون قرارداد سلف طلا در بورس معاملات آتی طلای شانگهای(Shanghai Gold Futures Exchange) بسته شد. بزرگترین تقاضا برای طلا در چین در بخش جواهرات باقی ماند. بخش عمده ای از این افزایش شدید به افزایش درآمد شخصی و نیاز به مانعی در برابر تورم، نسبت داده شد؛ و همین امر سبب شد سرمایه گذاران زمانی خرید خود را انجام دهند که قیمت ها به جای سقوط در حال افزایش باشد. در سال 2012، کل مصرف طلا در چین به 832.18 تن رسید و SGE  به بزرگترین بورس طلای عینی در جهان تبدیل شد.

در 6 ماه اول سال 2013، SGE  مقدار هزار و 98 تن طلا با مجموع بیش از 25 درصد از عرضه جهانی، برای مصرف داخلی به چین عرضه کرده است. SGE  به منظور تسهیل در ذخیره سازی و تحویل طلا، دارای 41  انبار در 34  شهر چین است. طلا سه روز پس از تکمیل معامله به صورت فیزیکی برای اعضا ارسال می شود.

منبع مقاله:

سایت مؤسسه گوهرشناسی امریکا (GIA)

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *