عضویت در کانال آرگو

تاریخچه استفاده از سنجاق های زینتی – قسمت دوم

تاریخچه استفاده از سنجاق های زینتی

 اگر در قرون وسطی بر روی سنجاق سینه ها نقاشی صورت می گرفت، امروزه آنها به شکل حجم های کوچکی هستند. سنجاق سینه ها امروزه به شکل کمان، دسته گل، گل به همراه شاخ و برگ، پروانه، فواره و … می باشند که با انواع سنگ های قیمتی تزئین شده و یکی از اجزای جدا نشدنی زینتی برای لباس افراد ثروتمند هستند. امروزه سنجاق ها انواع گوناگونی دارند مانند سنجاق مو، سنجاق دامن، سنجاق دستکش.

در قرن نوزدهم سنجاق ها نقش اساسی را در فرهنگ ویکتوریایی بازی می کردند. سنجاق متصل بر پارچه ای از مخمل مانند گردنبند، بر دور گردن افراد بسته می شد. در آن زمان، به غیر از صلیب، سنجاق ها نیز جواهر قابل قبول برای دختران جوان به شمار می رفتند. هنگامیکه همسر ملکه ویکتوریا (پرنس آلبرت) درگذشت، ملکه یک سنجاق مخصوص مراسم عزا را سفارش داد تا بسازند. این سنجاق مزین به سنگ قیمتی سیاه رنگی بود و در بین موهای مجعد ملکه پنهان می گشت. پس از آن، استفاده از سنجاق های مخصوص عزاداری توسط بیوه زنان اشراف زاده متداول گشت. در آن زمان مردم مجددا به شیوه نیاکان خود برگشتند و از سنجاق به عنوان سگکی در لباس های خانواده های سلطنتی، لباس پاپ و همین طور در لباس های مخصوص به مراسم های مذهبی و سنتی استفاده کردند.

تاریخچه استفاده از سنجاق های زینتی

در قرن نوزدهم و بیستم، جواهرات و مد پا به عرصه هنر نوین گذاردند. به این صورت که زیورآلات با تلفیقی از نمادهای طبیعی و برخی از تصاویر جادویی شکل گرفتند. بدین معنا که از طرفی به شکل گل، درخت، حشره و از طرف دیگر نمادهای خیالی در کنار هم قرار گرفتند و زیبنده لباس های افراد به شکل سنجاق در آمدند.

در قرن بیستم، سنجاق به شکل انگور به صورت یک نماد و نشانه ای غیر متعارف در لباس ها درآمد. در این قرن مدهای متجدد غالبا تنوع بسیار زیادی از سنجاق ها را پیشنهاد می دهند. این تنوع هم در ظاهر و هم در مواد سازنده آن است. امروزه استفاده از سنجاق توسط بانوان، تبدیل به وسیله ای زینتی و زیور تکمیل کننده لباس آنان به شمار می رود.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *