عضویت در کانال آرگو

تاریخچه توپاز

تاریخچه توپاز

این توپاز سلطنتی درخشان 97.45 قیراطی در کلکسیون موزه تاریخ طبیعی موجود است.

اکثر کارشناسان روی این موضوع توافق دارند که نام توپاز از Topazios (نام قدیمی جزیره ای در یونان واقع در دریای سرخ)می آید. (این جزیره هرگز توپاز تولید نکرده اما یک زمانی منبع پریدوت (peridot) بود که قبل از توسعه کانی شناسی مدرن، با توپاز اشتباه گرفته می شد.) برخی از محققان منشا این نام را تا سانسکریت (یک زبان باستانی هند) و کلمهtopas  یا tapaz، به معنی “آتش” ، ردیابی کرده اند.

یونانیان باستان معتقد بودند که توپاز به آنها قدرت می بخشد. در اروپا و در طول دوره رنسانس ( دوره ای از 1300 تا 1600) مردم فکر می کردند که توپاز می تواند طلسم های جادو را بشکند و خشم را برطرف کند. بسیاری از مردم در هند قرن ها معتقد بودند که اگر توپاز را بالای قلب خود بیاویزند ، عمر طولانی، زیبایی و هوش آنها تضمین می شود.

نام توپاز سلطنتی، ریشه در روسیه قرن نوزدهم دارد. در آن زمان، کوه های اورال منبع عمده توپاز بودند و سنگ جواهر صورتی رنگی که آنجا استخراج می شد به افتخار تزار روسیه نامگذاری شد. مالکیت این گوهر به خانواده سلطنتی محدود شده است. امروز، توپاز یکی از سنگ های نوامبر است.

توصیف توپاز

تاریخچه توپاز

این مجموعه گوهرهای Ouro PRETO، برزیل، و کوه های اورال روسیه، نشانگر طیف رنگ نارنجی طلایی تا قرمز مایل به صورتی توپاز گرانب ها هستند. این گوهرها از نظر اندازه در محدوده 7.61 تا 14.33 قیراط هستند.

بسیاری از مصرف کنندگان، توپاز را فقط یک گوهر آبی ارزان قیمت می دانند. آنها از دانستن این موضوع که رنگ آبی آن به ندرت طبیعی است، تعجب می کنند. (این رنگ تقریبا همیشه با بهبود بخشی ایجاد می شود.) آنها احتمالا از دانستن اینکه توپاز رنگ های بسیار بیشتری برای ارائه به گوهردوستان دارد نیز متعجب هستند، از جمله طیف صورتی و بنفش که با بهترین یاقوت کبودهای فانتزی رقابت می کنند.

تاریخچه توپاز

این توپازِ گلابی شکلِ بنفشِ مایل به قرمز  از معدنِ Capão  برزیل، رنگ فوق العاده گوهر را به نمایش  می گذارد.

توپاز allochromatic (گوناگون فام) است، به این معنی این سنگ توسط عنصری از ترکیب شیمیایی اولیه حاصل نمی شود بلکه رنگ آن ازعناصر ناخالصی یا نقص در ساختار بلوری خود به وجود می آید. عنصر کروم باعث ایجاد رنگ های صورتی ، قرمز و بنفش مایل به ارغوانی طبیعی در توپاز می شود. کاستی ها در سطح اتمی در ساختار بلوری توپاز می تواند موجب ایجاد رنگ زرد، قهوه ای و آبی شود. قهوه ای یک رنگ شایع توپاز است و این گوهر گاهی اوقات به اشتباه “کوارتز دودی ” نامیده می شود.

توپاز در واقع طیف رنگ فوق العاده گسترده ای دارد که علاوه بر قهوه ای، شامل طیف رنگ های مختلفی  از آبی، سبز، زرد، نارنجی، قرمز، صورتی و بنفش است. توپاز بی رنگ فراوان بوده و اغلب بهبودبخشی می شود تا یک رنگ آبی به آن بدهد.

تاریخچه توپاز

توپاز سلطنتی نارنجی مایل به قرمز معتدل تا نارنجی- قرمز است. این یکی از گران قیمت ترین رنگ های گوهر است. توپاز شری (Sherry) – نامش را از شراب شری گرفته است –  قهوه ای مایل به زرد یا زرد مایل به قهوه ای تا نارنجی است. سنگ هایی در این محدوده رنگ اغلب توپاز گرانبها نامیده می شوند؛ تا به تفکیک آنها از کوارتز دودی و سیترین که رنگی مشابه آنها دارند ولی ارزانتر هستند، کمک شود. توپاز نیز pleochroic (چند رنگ) است، به این معنی که این گوهر می تواند در جهات بلوری مختلف ، رنگ های متفاوت نشان دهد.

منبع مقاله:

سایت مؤسسه گوهرشناسی امریکا (GIA)

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *