عضویت در کانال تلگرام آرگو

تانزانیت

تانزانیت یکی از اعضای جدید کهکشان سنگ های رنگی است. این گوهر آبی  شفاف اولین بار در سال 1962 پراکنده در سطح زمین در شمال تانزانیا، کشوری در شرق آفریقا کشف شد. دانشمندان آن را به عنوان یکی از انواع سنگ معدن دسته بندی می کنند. در حدود پنج سال بعد، در همان منطقه مقدار زیادی از همین سنگ کشف و استخراج از معدن به صورت جدی آغاز گشت.

تانزانیت گوهری با سختی 6 تا 7 در مقیاس موس بوده و برای ایجاد رنگ آبی مایل به بنفش از روشن تا تیره، و ارغوانی مایل به آبی و آبی خالص  به روش گرمادهی بهبود سازی می شود. سنگ هایی با رنگ عمیق و پررنگ بیشتر ارزش دارند؛ ولی این رنگ فقط در سنگ های با وزن بیشتر از پنج قیراط دیده می شود. وزن سنگ نکته ی مهمی در فرایند تراش است. تانزانیت معمولاً چند رنگ نمایی قوی ای دارد، یعنی از جهات مختلف رنگ های گوناگونی را نشان می دهد.غالباً از یک جهت آبی مایل به بنفش و از سویی دیگر ارغوانی رنگ دیده می شود.

اصولاً تانزانیت آبی در هر قیراط بیشتر می ارزد، ولی بدلیل روشی که بلورهای تانزانیت رشد می کنند، تراش دهنده می تواند با چرخاندن گوهر، قطعات بزرگتری از تانزانیت به رنگ ارغوانی را به دست آورد.

تانزانیت بین 15 تا 35 گرم

با سنگ های خام کوچک، اهمیت اندازه بیشتر مشخص می شود. در حالی که در زمینه ی تجارت، سنگ های آبی خالص از بالاترین رتبه برخوردار هستند، برخی از مشتریان عملاً سنگ های متمایل به ارغوانی و کمرنگ تر را ترجیح می دهند. این موضوع بدین معناست که شما م یتوانید سنگی را که مشتری می خواهد با مقرون به صرفه ترین قیمت به وی پیشنهاد بدهید.

تانزانیت سنگی است که به 2 دلیل به مراقبت خاصی نیاز دارد: این دو دلیل عبارتند از حساس بودن به شوک حرارتی و قابلیت شکنندگی این گوهر. این شکنندگی به میزانی است که در برخی اوقات تغییر دمایی که بین چراغ زیر صفحه شناسایی گوهر وجود دارد و سردی شیشه ای که گوهر را بر روی آن می گذاریم، سبب می شود تا ترک های موجود در تانزانیت بیشتر شود. به همین دلیل میزانی خاصیت ضربه پذیری بالایی ندارد.

بدلیل حساسیت بالای تانزانایت نباید به صورت سرسری با آن رفتار شود. اگر به مشتری جوان و پرجنب و جوشی برای انتخاب جواهری با تانزانیت کمک می کنید سعی کنید قطعاتی را انتخاب کنید که نسبت به ضربه های تصادفی خیلی آسیب پذیر نباشد. به عنوان مثال آویزها  و گوشواره ها انتخاب های خوبی هستند. برای استفاده ی روزانه، بهتر است از جواهراتی استفاده شود که به صورتی طراحی شده اند تا از سنگ محافظت نمایند.

کمپانی تیفانی به عنوان یک فروشنده ی عمده و عامل اصلی توزیع تانزانیت شناخته می شود . تیفانی این سنگ را از روی اسم کشور مبدا نامگذاری کرده و آن را با یک کمپین تبلیغاتی بزرگ در سال 1968 ارتقا داد. با این عمل تقریباً یک شبه، تانزانایت محبوب طراحان پیشرو جواهر و سایر گوهرشناسان خبره و همچنین مشتریانی که به دنبال سنگ های زیبا و غیرمعمول بودند، گشت.

شناخت عمومی از تانزانیت و محبوبیت آن به طور پیوسته افزایش یافت. ولی نوسانات گسترده در سطح عرضه و قیمت گوهر، با توجه به شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تانزانیا، وجود داشته است. این کشور تنها منبع این گوهر می باشد، بنابراین نسبت به وجود این گوهر برای  مدت زمان طولانی تردید وجود دارد. (شما می توانید با خواندن نشریات صنعتی، حضور در نمایشگاه های تجاری و صحبت کردن با تهیه کنندگان، خود را با تنوع بازار این سنگ قیمتی مطابقت دهید.)

مقاله بفرستید، جایزه بگیرید.

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *