عضویت در کانال آرگو

تجارت جواهر در عصر صفوی – قسمت اول

تجارت جواهر در عصر صفوی

ایرانیان از همان ابتدای تاریخ خود علاقه وافری به جواهرات و هنر جواهرسازی نشان می دادند و هر گاه سلسله های قدرتمندی در کشور حاکمیت پیدا می نمودند اقتصاد کشور نیز پویاتر می شد و در پی آن خزائن ممکت غنی تر می گردید و مجموعه ای از گرانبها ترین گوهرها و زیورآلات در آن جمع آوری می شد.

 تاریخ استفاده از زیورها و گوهرها، به اندازه تاریخ پیدایش آدمیان در پهنه گیتی، کهن و طولانی است. آدمیان نخستین، هنگامی که از زیورها و سنگ های رنگین استفاده می کردند، هیچ گاه در این اندیشه نبودند که ظاهر خود را با آنها آراسته، بر زیبایی خود بیافزایند. چراکه آنان به اشیا و مواد گوناگونی که می شناختند از نظر سودمند بودن و ارزش های مادی واقعیشان می نگریستند. ایرانیان نیز از همان آغاز تاریخ خود، با گوهرها و زیورهای گوناگون سرو کار داشتند. آبادانی کشور و علاقه مند بودن مردم این سرزمین به زندگانی پرتجمل و با شکوه، توأم با زیبا پسندی، همواره گوهرها و زیورها را مورد توجه مردم ایران قرار می داده است.

ایران با داشتن معادن و کانی های فراوان، از غنی ترین کشورها در زمینه منابع زیرزمینی است. از فلزات گرانبها نظیر طلا و نقره گرفته تا سایر منابع معدنی دیگر در ایران وجود دارد. در دوره صفویه تعداد کمی از این معادن مورد بهره برداری قرار می گرفته است. تعدادی معادن طلا و نقره که شاردن (سیاح فرانسوی) از آنها با عنوان معدنیات خورشید و ماه یاد می کند، در این زمان استخراج می شد. اما ایرانیان در توسعه و اکتشافات آن سعی فراوانی انجام نمی داده اند و تنها به آنچه که همیشه موجود بوده، اکتفا می نمودند.

از سنگ های بسیار مهمی که در آن دوران در ایران موجود بوده و هنوز نیز ایرانیان از آن بهره می برند، می توان از فیروزه نام برد. معدن فیروزه در ایران یکی نیشابور و دیگری در کوهی به نام فیروزه کوه است. بعد از فیروزه دیگر جواهری که در ایران به دست می آید، مروارید بوده و هست که در سرتاسر خلیج فارس به خصوص در اطراف جزیره بحرین صید فراوان داشته و مروارید های آن معمولا 10 تا 12 حبه (مقیاس وزن) وزن داشته است. صیادان طبق مقررات سخت گیرانه ای، ناگزیر بوده اند مروارید هایی را که از حد مذکور بالاتر بوده، به شاه تسلیم کنند.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *