عضویت در کانال آرگو

تجارت سنگ های قیمتی در ایران

سنگ های قیمتی منابع متفاوتی داشته و فشار و دما 2 عاملی هستند که در شکل گیری آنها دخالت دارند. به طور کلی، مواد و کانی های تشکیل دهنده سنگ های قیمتی عبارتند از:

1) ماگمایی

2) متانورفیک

3) رسوبی

4) آلی

 

تا به حال حدود 200 مناطق شامل سنگ های قیمتی در ایران شناسایی شده است. بنابراین، توسعه صنعت تراش و برش سنگ می تواند فرصت های شغلی را در زمینه اکتشاف، استخراج، فرآیند تولید، بخش تجارت و صادرات  ایجاد کند. بیشتر سنگ های قیمتی شناسایی شده در ایران عبارتند از: عقیق، فیروزه، سنگ کریستال، گارنت و جاسپر. بسیاری از معادن این سنگ های قیمتی در خراسان، اصفهان، آذربایجان شرقی، همدان و زنجان واقع شده است.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران

اگرچه تجارت سنگ های قیمتی، یکی از سود آورترین نوع تجارت است اما متاسفانه هیچ مرکز مطالعه علمی دقیق و سازمان یافته در توزیع و اکتشاف سنگ های قیمتی در ایران وجود ندارد.

ایران یک نقش کوچک در تجارت سنگ قیمتی دارد. ارزش افزوده سنگ های فرآوری شده حدود 700 درصد از سنگ معدن خواهد بود، اما صنعت تراش و برش سنگ قیمتی در ایران توسعه نیافته است. میزان ارزش صادرات طلا ، جواهرات، سنگ های قیمتی در سال 2004 (در مقایسه با سال 2003) تقریبا 86/1 درصد افزایش یافته است.

صادرات طلا، جواهرات و سنگ های قیمتی در سال 2004 (در مقایسه با سال 2003 ) به میزان 81/5 درصد کاهش یافته و به 5800 کیلو کاهش رسیده است.

در حال حاضر عمده صادرات ایران صنایع دستی، فرش، فیروزه و سنگ های قیمتی می باشد. به تازگی سازمان صنایع دستی ایران، کارگاه های آموزشی را در مکان های مختلفی مانند آذربایجان شرقی، اردبیل، مرکزی، تهران، آذربایجان غربی ، خراسان، فارس، و غیره به منظور بهبود صنعت گوهرتراشی سنگ های قیمتی ایجاد کرده است. البته مراکز و آموزشگاه های مرتبط با سنگ های قیمتی باید خود را با وسایل و تکنولوژی روز دنیا در خصوص تراش و برش سنگ های قیمتی، تجهیز نمایند تا بتوانند همگام با استاندارد های جهانی در این زمینه پیش بروند. کارگاه آموزش گوهرتراشی و گوهرشناسی آریان گوهر رخشان نیز یکی از این کارگاه ها است که با مجهز کردن خود به وسایل و تجهیزات روز و پیش رفته جهان، اقدام به پرورش افراد متبحر در زمینه تراش و شناسایی سنگ های قیمتی می کند.

ایران در خط الماس جهان واقع شده است بنابراین باید در توسعه و تولید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در حد ممکن و توان برای توسعه و بهبود این صنعت گام بردارد. ایران وابسته به درآمد حاصل از صادرات نفت است در حالی که سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی سود آوری بیشتری را نصیب اقتصاد این کشور خواهد کرد.

منبع مقاله:

سایت ngdir

,

سنگ‌های دابلت

/
دابلت چیست؟این روزها در دنیای پر زرق و برق سنگها نام د…
سیترین
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *