تجارت مروارید در خلیج فارس و دریای جنوب

خلیج فارس

تجارت مروارید در خلیج فارس و دریای جنوب

تجارت مروارید نقش بسیاری مهمی را برای کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عربستان صعودی، دبی، به خصوص بحرین و قطر بازی می کند. تجار دریانورد عرب از آغاز قرن هفتم میلادی به اقیانوس هند سفر کرده و تنها مشغول به تجارت مروارید در کشورهای حاشیه این اقیانوس شدند. بازرگانان چینی به سمت هند حرکت کرده تا بتوانند مروارید با ارزش و با کیفیت خلیج فارس را از آن منطقه خریداری کنند. در همان زمان بازرگانان عرب اقدام به بسط و گسترش دادن تجارت خود در منطقه آسیای جنوب شرقی کردند.

تا اینکه در اوایل قرن نوزدهم، خلیج فارس تبدیل به یکی از قطب های کشت و استخراج مروارید طبیعی با کیفیت در جهان شد. تقاضا برای داشتن مروارید غلتان با کیفیت خلیج پس از اینکه جواهرسازان اروپایی اقدام به استفاده از این مروارید ها در جواهرات خود نمودند، به شکل بی سابقه ای افزایش یافت.  دوران طلایی مروارید های خلیج فارس بین سال های 1850 تا 1930 بود. امروزه مروارید های طبیعی یکی از گوهرهای کمیاب به شمار می آید.

دریای جنوب

تجارت مروارید در خلیج فارس و دریای جنوب

مروارید های پرورشی دریای جنوب در رنگ های گوناگون به چشم می خورند. خاصیت رنگین کمانی و طیف رنگی این مروارید ها بستگی به نوع صدفی که آنها در آن رشد کرده و همچنین مکان کشت مروارید ها دارد.

ملکه تمامی صدف های مرواری یعنی Pinctada maxima یکی از بهترین نمونه های مروارید های دریای جنوب را تولید می کند. این نوع صدف در برمه، اندونزی، فیلیپین، تایلند و در حاشیه شمالی سواحل استرالیا یافت می شود. غالب صدف های Pinctada maxima مروارید سفید تولید می کنند. همان گونه که می دانید صدف هایی با لبه های نقره ای، مرواری های خاکستری متالیک و صدف های با لبه های طلایی، مروارید هایی با تن رنگی طلایی را می سازند.

صدف Pinctada margaritifera صدفی با لبه سیاه واقع در جزایر مرجانی، مروارید های مشهور تاهیتی را پرورش می دهند. تمامی مروارید های تاهیتی سیاه نیستند بلکه در آنها سفید نیز دیده می شود. مروارید های سیاه تاهیتی از خود طیف رنگی خارق العاده سبز، آبی یا حتی بادمجانی را به نمایش می گذارند که هر بیننده ای را به یاد پرهای طاووس می اندازد.

منبع مقاله:

سایت vam.ac

0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *