عضویت در کانال آرگو

تراش فانتزی، شاهکاری بی نظیر در تراش سنگ قیمتی

روزی روزگاری، گوهرتراشی هنری بود که تنها از سنت ها طبیعت می کرد و هیچ گونه نو آوری در آن به چشم نمی خورد. در گذشته کار سنگ تراشی به این معنی بود که با ایجاد یک نسبت ایده آل بتوان با حداقل از دست دادن قیراط از هر سنگ، گوهر را به درستی تراش داد. تا اینکه سرانجام شخصی به نام برن مونستینر (Bernd Munsteiner) روش جدیدی را به نام تراش فانتزی (ایجاد یک تراش مقعر در پشت سنگ قیمتی)، ابداع نمود.

مونستینر آزادانه قسمت پشت سنگ قیمتی را بدون در نظر گرفتن میزان قیراط از دست رفته تراش می داد، تا زمانیکه با دیدن قسمت جلوی سنگ، رقص نور اعجاب آور را در گوهر بتوان دید. تنها نسبت مناسبی که وی مطرح کرد این بود که به میزانی سنگ را تراش دهید تا زیبایی های نهفته طبیعی در گوهر خود را بروز دهند.

در آن زمان بسیاری از تاجران جواهر و سنگ های قیمتی، با شرایط تجارت تراش فانتزی آشنایی نداشتند. با این وجود این نوع تراش سرانجام تحسین منتقدان را برانگیخت و تراش ابداعی مونستینر وارد گالری ها و موزه ها شد.

شاهکار تراش مونستینر بر روی گوهر نفیس 363/10 قیراطی به نام آکوامارین دن پدرو بود که این شاهکار نفس هر بیننده ای را در سینه حبس می کند. تا جایی که کارشناسان موسسه گوهرشناسی امریکا اظهار داشتند این شاهکار هنری از نظر زیبایی، نمایش و ظاهر بسیار برتر از الماس امید (Hope) است. آکوامارین دن پدرو شاهکار تراش مونستینر، نقطه عطف این نوع تراش بود. این تراش از این نکته حکایت کرد که تراش فانتزی تبدیل به تراشی قابل قبول در بین صاحبان سبک در این رشته شد.

آکوامارین دن پدرو

آکوامارین دن پدرو

شاهکار نوآورانه تراش مونستینر برای نسل های بعد بسیار الهام بخش بوده و سبب شد افرادی مانند ریچارد هومر، مایکل دایبر، جان دایر، شری کاتیر برنده جوایز تراش شوند. همچنین این تراش خلاقانه زمینه ای را برای برگزاری مسابقه تراش زاویه آماده کرد تا گوهرتراشان از سراسر دنیا سنگ های قیمتی تراش خورده خود را به انجمن بین المللی تجارت سنگ قیمتی امریکا ارسال نموده و در مسابقه شرکت کنند.

تراش ریچارد هومر

نمونه ای از تراش ریچارد هومر بر روی سنگ سیترین که این محصول زیبا برنده جایزه تراش در سال 2013 شد.

تراش سنگ شری کاتیر

نمونه ای از تراش سنگ شری کاتیر بر روی سنگ 97/8 قیراطی تورمالین صورتی. حالت مواج گونه بر روی سنگ به دلیل تراش دادن قسمت پاویلیون سنگ قیمتی ایجاد شده است.

اساسی ترین تفاوت میان تراش سنتی و تراش فانتزی در شیوه تراش سنگ قیمتی است. تراش سنتی سنگ قیمتی توسط نصب ابزار flap lap (فلپ لپ) بر روی ماشین تراش صورت می گیرد که این ابزار سبب کوبیده و صاف شدن سنگ شده و سپس گوهر را پولیش می دهد. اما تراش فانتزی سنگ قیمتی دارای شیارها، جذب نوری و فست های مقعر می باشد، که تمامی این خصوصیات توسط ابزار ها و لوازم پیشرفته تراش صورت می پذیرد تا سنگ قیمتی بتواند جلوه و زیبایی خاص خود را بروز دهد.

تراش جان دایر

نمونه ای از تراش جان دایر بر روی سنگ خورشید چند رنگ 47/27 قیراطی.

اندازه، یک معیار بسیار مهم در تراش سنگ قیمتی به حساب می آید. هر چه سنگ بزرگتر سطح کاری بر روی آن بیشتر. برخی از تراشکاران سنگ قیمتی، از الماس ها و یا یاقوت کبود، یاقوت سرخ و زمرد استفاده می کنند. ولی به ندرت می توان این 4 سنگ بسیار قیمتی را در اندازه های بزرگ یافت. بنابراین بسیاری از تراشکاران غالبا از سنگ هایی استفاده می نمایند که بتوان نمونه بزرگ آن را در طبیعت یافت. کوارتز و آکوامارین در این خصوص می توانند بسیار پرکاربرد باشند.

دالان هارگریو

دالان هارگریو از تکنیک های گوناگونی در تراش فانتزی این سه سنگ قیمتی آمترین استفاده نموده و زمینه را برای  خارق العاده شدن این سه گوهر فراهم کرده است.

دنیای بین جواهرات زیبا و تراش فانتزی از هم بسیار فاصله دارد.  تنها عشق به سنگ قیمتی است که این دو شاخه را به هم نزدیک می کند.

منبع مقاله:

سایت مؤسسه گوهرشناسی امریکا (GIA)

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *