تراش Old Mine Cut

تراش Old Mine Cut
تراش Old Mine Cut

برش موسوم به Old Mine Cut در اواخر قرن هفدهم ميلادي توسط يک معدنچي پير به وجود آمد.اگر چه اين برش با برش round brilliant تفاوت هاي بسياري دارد، اما round brilliant در واقع گونه تکامل يافته از برش Old Mine Cutبه حساب مي آيد. تراش Old Mine Cut برخلاف شيوه round brilliant بيشتر به شماي شکل هندسي مربع نزديک است تا شکل هندسي دايره که بنيان گونه round brilliant را تشکيل مي دهد.

برش Old Mine Cut به وسيله تاج بالاي الماس، سطح هاي کوچک، pavilion بلند و سطح زيرين (Culet) بزرگ شناخته مي شود. اين نوع برش داراي اسامي ديگري است که از مهمترين آن ها مي توان به موارد زير اشاره کرد:

  • old miner
  • Peruzzi cut
  • triple cut brilliant
 به دليل اينکه اين نوع برش به اره الماس (diamond saw) نياز ندارد، براي مدت زيادي جز استاندارهاي برش الماس در اروپا محسوب مي شد. اگرچه امروزه از اين نوع برش براي تراشيدن گوهرها به ندرت استفاده مي شود اما مي توان گوهر هاي قديمي برش خورده بدين شيوه را در عتيقه فروشي ها و موزه هاي جواهرات يافت.

در گوهر هايي که با اين روش تراش داده مي شوند، معمولاً شکل اصلي سنگ ، تا حد زيادي حفظ مي شود و در بسياري موارد ، گوهر از نظر تراش داراي تقارن خوبي نيست اما در عوض وزن بيشتري نسبت به هم رديفان خود دارد. امروزه دقت دستگاه هاي تراش جواهرات بسيار بالا رفته است و کمتر کسي است که متوجه تقارن تراش گوهر و… نشود. اما تراش Old Mine Cut داراي اصالت و زيبايي سحرآميز خود است و همين امر است که افراد را به سمت خود جذب مي کند.

در همين راستا شرکت آرگو برگزار کننده کلاس هاي جواهر شناسي و جواهر تراشي مي تواند شما را در زمينه تراش جواهرات کمک نمايد. تنها کافي است که با روابط عمومي اين شرکت تماس حاصل فرماييد.