عضویت در کانال آرگو

جواهرات سلطنتی روسیه – قسمت اول

جواهرات سلطنتی روسیه در کاخ کرملین روسیه واقع شده است. این خزانه، گنجینه گرانبها متشکل از قطعات بی نظیر از فلزات گرانبها و سنگ های گرانقیمت بی مانند می باشد که تمامی این جواهرات پیشینه تاریخی و هنری روسیه را با خود یدک می کشند. این گنجینه ارزشمند به دوران امپراطوری پطر اول در سال 1719 بر می گردد.

تاج امپراطوری روسیه

تاج امپراطوری روسیه

 اصلی ترین نشان قدرت پادشاهی روسیه است. این تاج شاهکار هنر جواهرسازی در جهان به شمار می رود. تاج امپراطوری روسیه در سال 1762 تا 1917 توسط امپراطوران روسی استفاده می شد. این تاج در مراسم تاجگذاری کاترین بزرگ دوم مورد استفاده قرار گرفت.

درژآوای سلطنتی (قدرت شاهانه)

درژآوای سلطنتی (قدرت شاهانه)

 متشکل از طلا، االماس، یاقوت کبود (به وزن 200 قیراط)، الماس (به وزن 92/46 قیراط) و نقره. ارتفاع 24 سانتی متر، قطر توپ 48 سانتی متر.

در اوایل دهه 70 قرن هجدهم، شکل کلی این نماد قدرت شاهانه با تعویض دو سنگ اصلی این کره، دگرگون شد. بدین صورت که ما بین الماس و صلیب، یک سنگ قیمتی یاقوت کبود جای گرفت که این سنگ قیمتی را الماس هایی به وزن 200 قیراط احاطه کردند. همچنین گرداگرد این کره نیز کمربندی از الماس های پاک با رنگ مایه آبی به وزن 92/46  قیراط فرا گرفته است.

جالب توجه است که بدانید، تنها به فاصله دو روز مانده به مراسم تاجگذاری کاترین دوم، سنگ های قیمتی بر روی درژاوای متعلق به امپراطوریس الیزابت برداشته شد و تنها طلای به کار رفته در آن به دلیل اهداف تجاری باقی ماند. مدتی بعد جواهر سازی اکارت شکل جدید درژاوا را ساخت.

تومالین صورتی، طلا، میناکاری شده

تومالین صورتی، طلا، میناکاری شده

این تورمالین صورتی زیبا به وزن 255 قیراط می باشد که به احتمال بسیار زیاد از برمه استخراج شده است. تراش زاویه (فست) نامعمول در این تورمالین آن را به شکل خوشه انگوری زیبا درآورده که جذابیت این اثر را دو چندان کرده است. این تورمالین هدیه ای از جانب گوستاو سوم پادشاه سوئدی به کاترینای دوم در سال 1777 می باشد.

زمرد: رنگ زمینه سبز تیره با رنگ مایه ای از آبی

زمرد: رنگ زمینه سبز تیره با رنگ مایه ای از آبی

این زمرد به وزن 25/136 قیراط بوده و از نظر زیبایی با هیچ سنگ قیمتی برابری نمی کند. اما متأسفانه هیچ نشانی از سابقه تاریخی این سنجاق سینه زیبا در دست نیست. حتی نام سازنده این اثر شگفت انگیز احاطه شده با الماس نیز بر همگان پوشیده است. تنها مطلبی که از این سنجاق سینه مشخص است این می باشد که این اثر مربوط به اوایل قرن 16 متعلق به دوک کبیر، کونستانتین پاولویچ، جانشین پاول اول می باشد.

منبع مقاله:

سایت viola

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *