حجرالدم

حجرالدم
حجرالدم
حجرالدم

حجرالدم شکل سبز تیره ی مات از خانواده کوارتز کلسدونی با خال های قرمز مشخص است. رنگ سبز به دلیل وجود ذرات کلوراید و یا هورن بلند در درون آن و رنگ قرمز به دلیل حضور اکسید آهن می باشد. از آنجاییکه رنگ تا حدودی متغیر است برخی از نمونه های حجرالدم دارای لکه های قرمز بسیار کم و یا هیچ لکه ای نیستند.

حجرالدم نیز با نام هلیوتروپ (آفتاب گرا) نیز شناخته شده است، این نام برگرفته از دو واژه هلیو و تروپوس در زبان یونانی است که به معنای برگشت سمت خورشید است. شاید رنگ آن یادآور گیاهان گل افتاب گردان است که به اصطلاح به سمت خورشید می چرخند. نام حجرالدم به طور آشکار از ظاهر قطرات قرمز شبیه به خون گرفته شده است.

مسیحیان اهمیت ویژه ای برای حجر الدم قائلند. با توجه به افسانه ی مسیحیت، هنگامی که عیسی مسیح مصلوب گردید، خون بدن او از پایش بر روی سنگ یشمی چکید و این آغاز به وجود آمدن سنگ حجر الدم بود. این سنگ به طور گسترده ای در مجسمه ها به نمادی از شلاق زنی و شهادت تبدیل و در یک زمان به عنوان ” سنگ شهید ” شناخته شد.

همچنین برخی از اسطوره های گوهرشناسی مرتبط با حجرالدم وجود دارد. در تجارت گوهر، یشم خونی گاهی اوقات به اصطلاح برای اشاره به حجرالدم استفاده می گردد. بسیاری از منابع معتبر ظاهرا توصیف حجرالدم را به عنوان شکلی از یشم سبز و یا به عنوان یشم قرمز می نامند. اما با توجه به منابع معتبری همانند کتاب سنگ های قیمتی جهان اثر شومان ، حجرالدم یک یشم نیست.

حجرالدم سنگ اصلی ماه تولد برای متولدین مارس (اسفند) بوده که مدتی بعد جای آن را سنگ آکوامارین گرفت. بااین حال، حجرالدم هنوز به عنوان گوهر نجوم برای برج حمل در نظر گرفته می شود. شما اغلب برش حجرالدم را به شکل کابوشن و مهره  پیدا خواهید کرد. همچنین آن را نیز به طور سنتی برای نشان استفاده می کردند.

بزرگترین ذخایر حجرالدم در هند است. این گوهر همچنین در استرالیا، ماداگاسکار، برزیل، چین و ایالات متحده نیز به چشم می خورد. نمونه های زیبا از حجرالدم را به سختی می توان امروزه در بازار پیدا کرد. برخی بر این باورند که علت کمبود آن به این دلیل است که حجرالدم پودری است که به عنوان یک دارو در هند استفاده می شود.

با توجه به نام و ظاهر آن، حجرالدم گوهری است که از فرهنگ عامه نشأت گرفته است. زمانی تصور می شد که آن  قادر به متوقف کردن خونریزی و برای از بین بردن درد معده، روده، تقویت اندام تصفیه و گردش خون است.

منبع مقاله:

gemselect

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *