حقایق جالب درباره ی الماس

حقایق جالب درباره ی الماس

آیا می دانستید واژه ی ” الماس” از کلمه ی یونانی ” Adamas ”  به معنی ” شکست ناپذیر و غیر قابل خراب کردن ” به دست می آید. این سنگ سخت ترین ماده طبیعی است که بر روی زمین وجود دارد. نقطه ذوب الماس 3547 درجه سانتی گراد (6420 درجه فارنهایت) و نقطه جوش این سنگ قیمتی 4827 درجه سانتی گراد (8720 درجه فارنهایت) است. الماس سنگ ماه متولدین اردیبهشت (آپریل) است. جالب است بدانید که بیشتر الماس های  موجود در طبیعت از یک تا 3 میلیارد سال سن دارند. عمر زمین در حدود 4.5 میلیارد سال برآورد شده و قدیمی ترین الماس در اطراف 3.3 میلیارد سال پیش متبلور گردیده است.

الماس برای اولین بار در هند و پس از آن در برزیل کشف شد. این گوهر به صورت طبیعی در هند، برزیل، آفریقای جنوبی، آنگولا ، بوتسوانا، نامیبیا و کنگو یافت و استخراج شده است . با این حال امروزه، الماس از از مناطقی نظیر گینه، لسوتو، سیرالئون، چین، تانزانیا، ساحل عاج، گویان، آفریقای مرکزی، کانادا و استرالیا نیز استخراج می کنند. 3 کشور اصلی و مهم که ذخایر نسبتا زیادی از الماس را در خود جای دارند عبارتند از  بوتسوانا (24 میلیون قیراط )، روسیه (17.8 میلیون قیراط ) و کانادا (10.9 میلیون قیراط ).

80 درصد از الماس های یافت و استخراج شده به مصارف صنعتی می رسد. برای تولید یک الماس یک قیراطی، 250 تن از خاک های زمین باید استخراج گردد. اولین سوابق از اهدای یک الماس توسط یک مرد به یک زن به سال 1477 بر می گردد یعنی زمانیکه دوکی اهل اتریش یک الماس را به لیدی مری اهل بورگاندی هدیه داد.

به طور متوسط، هر سنگ 50 درصد از وزن اولیه خود را در طول برش و صیقل از دست می دهد. جالب است بدانید الماس در  عمق90 تا  120 مایل زیر سطح زمین قرار دارد و توسط فوران های آتشفشانی به سطح می رسد. ایالات متحده بزرگترین بازار الماس در جهان است. اگر چه ایالات متحده کمتر از یک درصد از کل تولید سنگ جواهر جهانی را در اختیار دارد، اما این کشور به خرید بیش از نیمی از کل الماس جهان با کیفیت عالی اقدام می کند.

بزرگترین الماس شناخته شده در عالم وزن 2270 تن تریلیون  را دارد که برابر است با 10 میلیارد تریلیون قیراط، و یا 1 با 34 صفر. بزرگترین الماسی که تاکنون کشف شده به نام کولینان با وزنی حدود  3 هزار و 106 قیراط بوده است.80 درصد از الماس ها در جهان برای  استفاده در صنعت طلا و جواهر مناسب نمی باشند.

در دوران باستان الماس نماد قدرت، شکست ناپذییری و شجاعت بود. رنگ این سنگ قیمتی معمولا به رنگ زرد کمرنگ تا بی رنگ است، اما می توان الماس هایی با رنگ های قهوه ای، آبی، سبز، نارنجی، قرمز، صورتی و سیاه را مشاهده کرد. یونانیان باستان اعتقاد داشتند که الماس از براده های ستارگان است که بر روی زمین افتاده اند. رومیان نیز معتقد بودند که الماس قدرت دفع شر را دارد و آنها را به عنوان طلسم به کار می بردند. رومیان این اعتقاد را از باورها و افسانه های هندیان به ارث برده بودند. جالب است بدانید که در قانون اساسی فرانسه مدون در قرن سیزدهم میلادی، تنها پادشاه حق استفاده از الماس را داشت.

http://www.heartsonfire.com/history-of-diamonds/fun-facts-about-diamonds.aspx#hYgdbs8zYSDBZBRA.97

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *