عضویت در کانال آرگو

دایکروسکوپ وسیله مهم در گوهرشناسی – قسمت دوم

دایکروسکوپ قطبی کننده (Polarizing)

دایکروسکوپ کلسیت

این یک دایکروسکوپ جایگزین بسیار مقرون به صرفه برای دایکروسکوپ کلسیت است، اما نتایج آن نسبت به نتایج  دایکروسکوپ کلسیت، نامرغوب تر می باشد. در این نوع از دایکروسکوپ پلئوکرویزم (چند رنگ نمایی ) با استفاده از فیلترهای پلاریزه مشاهده می شود. در مدل های قدیمی تر هر بار تنها یک رنگ از چند رنگ را می توان دید. در نتیجه تغییرات ظریف در رنگ، به سختی قابل تشخیص بودند. در دایکروسکوپ های پولاریزه جدید، این مشکل با قرار دادن دو فیلتر پلاریزه نزدیک به هم که در زاویه 90 درجه یکدیگر همگرا هستند، رفع شده است.

برای جداسازی سنگ های قیمتی که ظاهر مشابه دارند، دایکروسکوپ بسیار مفید است. اگر یک سنگ قیمتی (بجز بی رنگ ها)  از طریق دیافراگم دیده شود و ابزار بچرخد، بسته به نوع سنگ جواهر ، یک تک رنگ و یا دو فام مختلف رنگ را نشان خواهد داد.

کاربرد دایکروسکوپ

دایکروسکوپ را می توان برای تشخیص سنگ های قیمتی تک شکست (مثل گارنت آلماندین و لعل (spinel) آبی) از گوهر هایی با انکسار مضاعف و رنگ مشابه (به ترتیب مثل یاقوت سرخ و یاقوت کبود)، استفاده کرد.

سنگ های قیمتی با انکسار مضاعف، پدیده چند رنگی را از خود نشان می دهند، به این معنا که دو فام از رنگ در یاقوت سرخ (ruby ) و یاقوت کبود آبی (blue sapphire) دیده خواهند شد در صورتیکه  در گارنت یا لعل آبی (blue spinel) به این صورت نیست.

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *