عضویت در کانال آرگو

درخت عقیق

درخت عقیق

 برگزاری دور چهارم نمایشگاه سنگ های تزئینی در اردبیل فرصتی است تا داشته های استان در این حوزه مورد بررسی قرار گرفته و اعجازهای طبعیت در شهرستان های مختلف توسط کارشناسان به عموم مردم معرفی شود.

آثار ارائه شده در این نمایشگاه بیانگر این موضوع است که در تمامی شهرستان ها و مناطق این استان نمونه هایی از سنگ های تزئینی مانند در کوهی، کوارتز، سیلیس، گارنت، ژئود عقیق، سیترین و آمایتس وجود دارد. از جمله مهمترین دلایل شکل گیری این تنوع، شرایط آب و هوایی متنوع استان اردبیل می باشد.

از میان شهرستان های اردبیل، خلخال یکی از بهترین نمونه های مطالعاتی گوهرشناسی محسوب می شود. در این شهرستان انواع ژئود های عقیق در 37 رنگ گوناگون یافت شده و نوع آبی رنگ آن که در دنیا بسیار نادر است، در این منطقه به چشم می خورد.

از دیگر شهرستان های شگفت آور در زمینه گوهرشناسی در استان اردبیل، مشکین شهر است. این شهر در دامنه سبلان واقع شده و یکی از پراستعدادترین مناطق از نظر منابع عقیق و آماتیست می باشد. به عنوان مثال، دُر کوهی استخراج شده از منطقه آت گولی، در دامنه سبلان، از جمله گوهرهای چشم نوازی است که هر بیننده را متحیر می نماید. گونه ای از این دُر کوهی به دلیل وجود ذرات سولفید مس در داخل آن، شبیه به خون است. به همین علت نام این سنگ قیمتی را دُر حسینی نهاده اند. از دیگر گوهرهای قابل مشاهده در استان اردبیل، رز کواتر در شهرستان سراب را می توان نام برد.

از دیگر نکات مهم و قابل توجه در این استان، درختی است در منطقه ارشق مشکین شهر که به مرور زمان، مواد معدنی خود را تبدیل به عقیق می نماید. این امر یکی از نوادر طبیعت بوده و این درخت را تبدیل به درخت عقیق کرده است.

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *