عضویت در کانال آرگو

رز کوارتز سنگی شگفت انگیز

چه چیز باعث ایجاد رنگ رز کوآرتز می شود؟

رز کوارتز سنگی شگفت انگیز

رز کوارتز یک نوع درشت بلورین یا ماکروکریستالین (macrocrystalline) از کوارتز معدنی است. رنگ رز کوارتز از رنگ صورتی مات تا تن های سرخ (گلی) متغیر است. اعتقاد بر این است که رنگ رز کوآرتز در اثر تلفیق مقادیر ناچیزی از اتم های عناصر گذار مانند تیتانیوم، آهن یا منگنز در ساختار بلوری کوارتز بوجود می آید. با این حال، مطالعات پراش اشعه X اخیر نشان داده که رنگ ممکن است توسط الیاف میکروسکوپی نازکی ایجاد شود که در ساختار رز کوارتز نادیسه  بوجود می آیند که احتمالا ممکن است به دومورتیریت (dumortierite) معدنی مربوط شود. در نوع نادر رز کوارتز که به شکل بلورین رخ می دهد و تحت عنوان کوارتز صورتی شناخته شده، اعتقاد بر این است که علت رنگ ناخالصی های آلومینیوم و فسفر می باشد، اما این رنگ نسبت به نور حساس بوده و ممکن است به مرور زمان در معرض نور خورشید، محو شود.

کاربردهای رزکوارتز

رز کوارتز سنگی شگفت انگیز

تنها کسری از رز کوارتزهای استخراج شده کیفیت جواهری دارند. استخراج رز کوارتز نزدیک کاستر در داکوتای جنوبی، نشان داده است که تنها نیم درصد از هر تن رز کوارتز استخراج شده، موادِ با کیفیت گوهر هستند. بنابراین، تنها بخشی از رز کوارتز تولید شده در کار گوهر تراشی و در نتیجه برای تولید جواهرات استفاده می شود. بخش عمده ای از رز کوارتز تولید شده به عنوان قطعات تزئینی در محوطه سازی و دکوراسیون داخلی، به عنوان کاشی و نمونه های معدنی برای کلکسیونرها استفاده می شوند. رنگ و سختی رز کوارتز نیز آن را برای کاروینگ (کنده کاری)، از قبیل تندیسه (مجسمه های کوچک)، مجسمه های تزئینی، ستون های هرمی و سایر اشکال کروی شکل و اهرام، یک ماده مناسب می سازد. شواهد نشان می دهد که عمل کنده کاری روی رز کوارتز از زمان های باستان رواج داشته است، که طی آن اشیائی که پرستش می کردند و دیگر نمادهای مذهبی را تولید می کردند

رز کوارتز ، سنگ معدنی رسمی داکوتای جنوبی (South Dakota)

امروز منابع اصلی رز کوارتز در جهان، ایالات متحده آمریکا (USA)، برزیل (Brazil)، هند (India)، آلمان (Germany)، سوئد (Sweden)، نامیبیا (Namibia)، و ماداگاسکار (Madagascar) هستند. منابع اصلی رز کوارتز در ایالات متحده آمریکا، کالیفرنیا (California)، ایالت مین (Maine) و داکوتای جنوبی (South Dakota) می باشد. در ایالت داکوتای جنوبی، که در آن رز کوارتز برای اولین بار نزدیک کاستر (Custer) کشف شد، در اواخر دهه ی 1880 ، رز کوارتز رسما به عنوان “سنگ معدنی ایالت”  از ایالت داکوتای جنوبی تعیین شده است.

منبع مقاله:

سایت internetstones

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *