عضویت در کانال آرگو

روش های شناسایی جید طبیعی از مصنوعی – قسمت اول

جید یکی از زیباترین سنگ ها به رنگ های سبز، نارنجی و سفید با کیفیت های بالا، متوسط و پایین می باشد. وقتی شما برای خرید جید می روید، باید یک سری عواملی را در نظر بگیرید تا کاملا مطمئن باشید که این گوهر مورد نظر نمونه ای واقعی است یا یک نوع بسیار خوب مصنوعی؟ در این مقاله شما را با 12 روش شناسایی جید طبیعی از نوع مصنوعی آشنا خواهیم ساخت.

مرحله اول

روش های شناسایی جید طبیعی از مصنوعی

تنها جیدیت و نفریت به عنوان جیدهای معتبر در نظر گرفته می شوند. 75٪ جیدهای جهان از معادن انگلستان و کلمبیا می آیند و تنها مقدار کمی از ایالات متحده آمریکا، تایوان و استرالیا تولید می شوند.

مرحله دوم

روش های شناسایی جید طبیعی از مصنوعی

در صورت امکان، ساختار درونی جید را با لوپ ×10 مشاهده کنید، اگر شما رشته های کوچک یا دانه ای شبیه قطعات درونی آزبست ببینید، بنابراین احتمالا سنگ مورد نظر، جیدیت واقعی یا نفریت است. در صورتی که کریسوپرس در حالت میکروکریستالی، یکدست خواهد بود.

مرحله سوم

روش های شناسایی جید طبیعی از مصنوعی

اگر شما جید واقعی را در دست بگیرید، باید بتوانید کارهای پرداخت شده بر جید را تشخیص دهید مانند خشک کردن، شستن، پایداری با پلیمرها یا تشکیل جیدهای قرینه و سه بعدی. جید ها بر طبق اصولی به سه قسمت تقسیم می شوند:

نوع A: جید های طبیعی که هیچ گونه پرداخت از قبیل سنتی مانند شستشو با جوهر چسبناک و چسب زدن با چسب، مصنوعی مانند دمای بالا و پرداخت های فشار بالا در آن وجود ندارد. این سنگ رنگ درستی دارد.

نوع B: به صورت شیمیایی سفید و ناخالصی های آن حذف شده است. پلیمر تزریق شده برای افزایش آن و پوششی از پلاستیک شفاف و سخت در جید وجود دارد. ماده ای برای پرکردن شکستگی ها استفاده شده که در نهایت رنگ آن با طبیعی فرقی ندارد.

نوع C: به صورت شیمیایی سفید شده و باعث افزایش رنگ و واکنش بیشتر آن در برابر نور می شود.

در مقاله آتی شما را با روش های دیگر تشخیص جید طبیعی از مصنوعی آشنا خواهیم ساخت. همچنین برای حصول اطمینان از گوهری که در اختیار دارید می توانید در کلاس های گوهرشناسی آریان گوهر رخشان نیز شرکت نمایید.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *