عضویت در کانال تلگرام آرگو

زمرد Unguentarium در خزانه سلطنتی وین – قسمت دوم

ویژگی های زمرد

زمرد آنجنتاریوم

وزن دقیق بلور عظیم اولیه نامشخص است اما پس از آنکه داخل بلور خالی شد و به شکل یک ظرف پماد (unguentarium)  درآمد، وزنش 2 هزار و 860  قیراط بود. گوهرتراش که ظاهرا به نظر می رسد شکل بلور طبیعی را دنبال کرده است – که در حقیقت یک بلور دوقلو بوده که به هم چسبیده اند- برای به حداقل رساندن ضایعات، نهایتا به ظرفی رسیده که شکل نامنظمی دارد.

 سطح ظرف با چهار الگوی برگ حکاکی شده است. درب گنبدی شکل بطری روی پایه اش- جائی که روی دهانه ظرف بسته می شود- تزئینات طلا و میناکاری دارد. استاد بر روی ظرف و همچنین درب آن فست هایی با اشکال مختلف وجود دارد. سپس بر روی ظرف پولیش انجام شده تا زیبایی ذاتی زمرد را نشان دهد. طول این ظرف 5/8 سانتی متر، پهنای آن 2/7 و ارتفاعش 9/10 سانتی متر می باشد.

رنگ زمرد این ظرف یک سبز سیر زنده است که ویژگی زمردهایی ست که از معادن موزو (Muzo) کلمبیا (Colombia) منشاء میگیرند. وضوح و شفافیت زمرد – وقتی از برخی از فست های بالایی روی ظرف و درب دیده می شود- کاملا استثنایی به نظر می رسد.، در واقع زمرد unguentarium زمرد با کیفیت عالی است که ارزشش ، با قیمت هایی که امروز بازار برای زمردهای خوب ارائه می کند، شاید به بیش از 100 میلیون دلار برسد. در سال 1660، ارزش ظرف زمرد 300 هزار تالر (Talers : ارز رایج امپراتوری اتریش) برآورد شد.

بلور دوقلوی عظیمی که در طول فرمانروایی امپراتور رودلف دوم (Emperor Rudolph II (1576-1612)) امپراتور ماتیاس (Emperor Matthias (1612-1619)) و امپراتور فردیناند دوم (Emperor Ferdinand II (1619-1637)) در خزانه سلطنتی باقی مانده بود، توجه امپراطور فردیناند سوم ( Emperor Ferdinand III (1637-1657)) را به خود جلب کرد. فردیناند سوم در سال 1941 و پس از دیدن این زمرد عظیم ، فرد مورد اعتماد خود دیونیسیو میزرونی – سنگ تراش معروف بود- را احضار و با او درمورد امکان تبدیل این بلور به یک ظرف کوچک، صحبت کرد. امپراتور این مسئله را نیز برای دیونیسیو روشن کرد که اتلاف سنگ جواهر باید به حداقل برسد.

مقاله بفرستید، جایزه بگیرید.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
2 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *