زیرکن

زیرکن یک سنگ جواهر غیر معمول با گونه هایی غیر قابل شمارش است که غالبا با کوبیک زیرکونیا اشتباه گرفته می شود. اول اینکه، این گوهر قدیمی ترین کانی بر روی زمین است، شاهد این امر کشف نمونه ای از این سنگ قیمتی در استرالیا است که به 4.4 میلیارد سال پیش برمی گردد. سن این کانی از ماه بیشتر است.

 مورد غیر معمول دیگری که در مورد زیرکنها وجود  دارد  این است که که خواص گوهرشناسی آن بسیار گسترده  است. به عنوان مثال، اگر به میزان سختی، وزن مخصوص و ضریب شکست این سنگ نگاه کنید درخواهید یافت که محدوده بسیار گسترده ای را شامل می شود. در لیست گوهر شناسی برای سنگ زیرکن، سختی بین 5/6 تا 5/7، وزن مخصوص بین 93/3 تا 73/4 و ضریب شکستی بین 810/1 تا 024/2 را ذکر کرده اند.

زیرکن

دلیل تنوع گسترده ای که وجود دارد این است که ما به اصطلاح زیرکن با کیفیت پایین و زیرکن با کیفیت بالا  داریم. در زیرکن با کیفیت بالا، تمامی مقیاس ها در بیشترین اندازه ها است. در زیرکن کم کیفیت با چگالی، سختی و ضریب شکست پایین، به دلیل حضور عناصری مانند اورانیوم و توریوم در درون آن است. رادیواکتیو طبیعی ساختار بلوری را مختل کرده و باعث تغییراتی در رنگ و تراکم آن می شود. این تغییرات در طی یک دوره زمانی طولانی از طریق یک فرایند شناخته شده تحت عنوان متامیکتیز صورت می گیرد.

در روش متامیک، زیرکن غالبا به رنگ های سبز و یا قهوه ای در می آید.  هر چند به نظر می رسد این  بسیار شبیه به زیرکون عادی است، ولی ساختار بلوری خود را از دست داده و به شیشه ای ایزوتروپیک تبدیل شده است. اگرچه فرآیند متامیکتیز ضریب شکست، سختی و چگالی زیرکن را پایین می اورد، اما بر پراکندگی ساختاری زیرکن تأثیری نمی گذارد.

زیرکن متامیک سبز رنگ بسیار نادر و با ارزش است. برخی از نمونه های آن هنوز هم سطوح پایین اشعه را منتشر می کنند. فقدان ساختار بلوری غالبا نمونه متامیک زیرکن را تیره تر و یا نیمه شفاف ساخته و برخی نمونه ها دارای رنگ های تیره تا روشن می گردند. تجربیات نشان داده است که حرارت طولانی مدت می تواند منجر به بلور سازی ذاتی سنگ شود.

کشور سریلانکا منبع بهترین و شناخته شده ترین زیرکن متامیک سبز رنگ است. نمونه هایی نیز در برمه یافت شده و احتمال کشف رسوبات بسیار مشهور و مناسب زیرکن در کامبوج نیز وجود دارد.

منبع مقاله:

سایت gemselect

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *