عضویت در کانال آرگو

سرنوشت الماس زرد سلطان احمد شاه قاجار

در مقالات پیشین درباره روش پیدایش و چگونگی استفاده و ورود الماس زرد فانتزی توسط ناصر الدین شاه صحبت به میان آمد. در این مقاله به عنوان بخش پایانی سری مقالات الماس زرد سلطان احمد شاه، برآنیم تا از سرگذشت نهایی این الماس شما را با خبر سازیم.

ناصر الدین شاه، قدرتِ مستقلِ مطلق با نزدیک به 5 دهه سلطنت، یعنی از سال1848 تا سال 1896، سومین پادشاهی طولانی مدت در تاریخ ایران است. مورخان او را به عنوان پدر ایران مدرن به حساب آورده اند که توسعه در مدل غربی ، مانند جاده ها ، راه آهن، تلگراف و خدمات پستی، روزنامه ها، مدارس به سبک غربی و غیره مدرن را برای اولین بار به ایران آورد. پس از ترور ناصر الدین شاه در سال 1896، پسرش مظفر الدین شاه تاج و تخت را، به عنوان شاه ایران، بدست آورد. مظفر الدین شاه در طول دوره کوتاهِ حکومت 11 ساله اش ، از سال 1896 تا 1907، به ایجاد تغییرات گسترده حسن شهرت دارد. از جمله این تغییرات، اعطای یک قانون اساسی و مجلس به مردم ایران بود که قدرت سلطنت را محدود می کرد.

مظفر الدین شاه

مظفر الدین شاه که پادشاهی خود را به یک سلطنت مشروطه تبدیل کرد

مظفر الدین شاه، که سوم ژانویه سال 1907 در اثر حمله قلبی درگذشت، جای خود را پسرش محمد علی شاه داد که حکومتِ کوتاه مدتی داشت. محمد علی شاه فاقد عقل و دانش و دوراندیشی پدر خود بود و تلاش کرد تا اصلاحات قانون اساسی معرفی شده توسط پدرش را برگرداند، که نتایجی فاجعه آمیز درپی داشت.

محمد علی شاه

محمد علی شاه  که برای بازگرداندن سلطنت مطلقه تلاش کرد و به روسیه تبعید شد

احمد شاه قاجار در ژوئیه 1909 و در سن 11 سالگی، توسط مجلس ایرانی (Iranian Majlis) یا پارلمان، بر تخت سلطنت نشست.

سلطان احمد شاه قاجار در سن 16 سالگی

سلطان احمد شاه قاجار در سن 16 سالگی و در طول جلوس خود به تخت سلطنت. او سنجاق  الماس زرد فانتزی را به عنوان زینتی روی کلاه خود استفاده کرده است.

هنگامی که محمد علی شاه در ژوئیه 1909 پناهنده سفارت روسیه در تهران شد، دریای نور و دیگر اقلام با ارزشِ جواهرات ملی ایران (Iranian Crown Jewels) را نیز با خود برد و ادعا کرد که این جواهرات اموال شخصی او هستند. با این حال، پس از بازنمایی هایی که توسط نمایندگان مردم به دولت روسیه انجام شد، جواهرات سلطنتی ایران، به ایران بازگردانده شدند. در پرتره ای رسمی از شاه که پس از تکیه زدن سلطان احمد شاه قاجار به تخت سلطنت در سال 1914 کشیده شده ، وی با سنجاق  دریای نور – به عنوان زینت کلاهش- دیده می شود.

پرتره رسمی سلطان احمد شاه قاجار

پرتره رسمی سلطان احمد شاه قاجار. او سنجاق  الماس دریای نور را به عنوان زینت کلاهش استفاده کرده است.

پس از آنکه احمد شاه قاجار در سال 1925 به طور رسمی سرنگون شد و کلنل (سرهنگ) رضا خان تحت عنوان رضا شاه پهلوی بر مسند قدرت تکیه زد، در حالیکه سنجاق  دریای نور را به عنوان زینت روی کلاهش داشت ، عکسی به یادگار انداخت.

رضا شاه پهلوی

رضا شاه پهلوی با کلاهی که سنجاق دریای نور را به عنوان زینت روی خود دارد

از این رو، بدون هیچ گونه شک و شبهه ای میبینیم که سنجاق دریای نور، بخشی از جواهرات سلطنتی ایران است. دقیقا به همین دلیل دریای نور در خزانه ایران باقی مانده و رضاشاه پهلوی توانست پس از به عهده گرفتن مقام “شاه ایران” آن را مورد استفاده قرار دهد. برعکس این ماجرا، سنجاق الماس زرد فانتزی که احمد شاه قاجار به عنوان زینت کلاهش – در زمان تکیه بر تاج و تخت- استفاده کرد، اموال شخصی او بود، و به همین دلیل در سال 1923 و زمانی که با خانواده اش به تبعید رفت، اجازه یافت تا آن را به همراه خود ببرد.

سلطان احمد شاه قاجار در تبعید در پاریس زندگی می کرد. او یک دوره 9 ساله در تبعید در پاریس زندگی کرد و در 21 فوریه سال 1930  در سن 32 سالگی درگذشت. پیش از مرگ، او سنجاق الماس زرد فانتزی اش را برای نوه اش به ارث گذاشت.

سنجاق الماس زرد فانتزی سلطان احمد شاه قاجار تا سال 1983 یک یادگار موروثی از خانواده احمد شاه باقی ماند. در سال 1983  برخی از نوه های احمد شاه تصمیم گرفتند تا میراث ارزشمند در حراج ساتبی که در می 1983 برگزار می شد، به فروش بگذارند. سنجاق الماس زرد فانتزی نهایتا توسط یک کلکسیونر ناشناس و خبره الماس خریداری شد.

صاحب ناشناس سنجاق الماس زرد فانتزی احمد شاه قاجار آن را در حراج جواهرات باشکوه و اشرافی ژنو ساتبی که 14 می 2013 برگزار شد، برای حراج قرار داد. تخمین پیش از فروشی بین یک میلیون و 460 هزار دلار تا یک میلیون و 880 هزار دلار روی این قطعه تاریخی جواهر با منشأ سلطنتی، قرار داده شد. قطعه بسیار بالاتر از برآورد و با قیمت 3 میلیون و 194 هزار دلار به فروش رسید که دو برابر تخمین پایین تر و 1.7 برابر برآورد بالاتر بود. این قیمت افزایش یافته بدون شک بخاطر منشأ تاریخی و سلطنتی مرتبط با الماس بود.

منبع مقاله:

سایت internetstones

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
2 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *