عضویت در کانال آرگو

چگونه سنگی را داپ نماییم

برای داپ کردن روش های گوناگونی را در نظر می گیرند. همچنین برای این تکنیک، ابزار های گوناگونی نیز وجود دارد که پیشتر به آن اشاره کردیم. از جمله این ابزار ها، استفاده از داپ های مکانیکی است که کار با آنها بسیار راحت می باشد. اگر آن ابزار های داپ را اختیار نداشته باشید روش های دیگری نیز وجود دارد که به کار بردن آنها بسیار ساده می باشد. از آن جمله می توان از یک روش قدیمی و بسیار مرسوم برای داپ کردن استفاده نمود.

در این روش از یک ماده چسبناک مانند چسب و یک میخ، سنجاق لباس، یا پیچ استفاده می شود. به روش های گوناگون می توان سنگ را به وسیله داپ چسباند. یکی از این مواد، چسب سفید است. این روش داپ کردن بسیار معمول می باشد. چسب سفید برای داپ کردن هر گونه سنگی که در برابر گرما حساس است مانند اپال، وسیله بسیار مناسبی محسوب می شود.

داپ کردن با این ماده چسبناک بسیار آسان می باشد، تنها کافی است که میله داپ را داخل چسب زده و داپ چسبناک را روی سنگ قرار دهید تا به سنگ بچسبد. برای جدا کردن چسب سفید از سنگ، کافی است که داپ را در آب ولرم مدتی غوطه ور کرده تا چسب کاملا خیس خورده و سنگ از میله داپ جدا شود.

داپ کردن

یکی دیگر از روش های بسیار متداول و نه چندان قدیمی داپ کردن، استفاده از موم می باشد. موم به شکل تکه های بزرگ موجود است که با ضربه آن را باید به قطعات کوچکتر تقسیم کرد تا بتوان در فرآیند داپ کردن از آن استفاده نمود. موم باید ذوب شده و سنگ نیز گرم شود. برای گرم کردن سنگ و ذوب نمودن موم می توانیم از چراغ الکلی، پایه های الکتریکی و یا حتی یک شمع استفاده کنیم.

البته توجه داشته باشید همانگونه که ذکر شد برخی سنگ های قیمتی مانند اپال در مقابل گرما حساس می باشند. به همین منظور بهتر است که یک فلز را بر روی حرارت قرار دهیم و از گرمای آن استفاده نماییم. نکته دیگری که  باید در نظر داشت این است که نباید از موم بسیار داغ که بخار حرارت از آن خارج می شود، استفاده نمود. زیرا در این حالت موم خاصیت چسبندگی زیادی ندارد. هنگامیکه موم به میزان مناسب گرم گردید چوب یا میله داپ را داخل موم نمایید. موم را مقداری شکل داده تا زمینه برای اتصال سنگ بر روی موم فراهم شود.

داپ کردن

موم ها سبب می شوند تا چرخ های تراش (مخصوصا چرخ هایی که از جنس سیلیکون هستند) دچار مشکل شوند. برای جلوگیری از این مشکل، از یک چاقوی تیز استفاده کرده و اضافات موم را از بین ببرید. توجه داشته باشید، که برای برخی از سنگ های قیمتی که بسیار ریز می باشند و یا زمانی که می خواهید دو طرف سنگ را به شکل گنبدی بتراشید، می توان از تکنیک داپ دوبل استفاده نمود. به این صورت که یک طرف سنگ را به شیوه ای که ذکر شد داپ کرده و سپس چوب یا میله داپ دیگری برداشته آن را در موم کرده و سپس آن را به سمت دیگر سنگ بچسبانید و سرانجام میله داپ قبلی را از سنگ جدا کنید.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *