سنگ های قیمتی شیشه ای

واژه سنگ های قیمتی شیشه ای (Paste) به سنگ هایی اطللاق می شود که از گونه های متفاوتی از شیشه های برش خورده تشکیل شده اند. سرب شیشه ای شایع ترین مورد استفاده شده آن است که از فلزات متراکم تر، ضریب شکست بالاتر و پراکندگی بیشتر بدست می آید. دلیل اینکه از سرب شیشه ای برای پر کردن شکستگی یاقوت سرخ استفاده می کنند این است که خواص نوری آن بسیار شبیه به یاقوت سرخ می باشد.

رنگی که سنگ های شیشه ای به خود می گیرند طی انجام فرایند کارخانه ای توسط شکل های گوناگون اکسید های فلزی در مرحله ای ساده انجام می پذیرد. بنابراین فلز کبالت رنگ آبی، مس و یا کروم رنگ سبز، مس و یا طلا رنگ قرمز (البته به همراه حرارت مناسب) و منگنز رنگ بنفش به این سنگ ها می دهد. با کسب تجربه در زمینه ساخت این شیشه ها، سازندگان شیشه مهارت بسیار زیادی در تقلید رنگ سنگ های قیمتی طبیعی به دست آورده اند. زمرد شیشه ای بسیار خوب، ممکن است بهتر از زمرد واقعی به نظر برسد.

سنگ های قیمتی شیشه ای

اگرچه شیشه عمدتا از دی اکسید سیلیکون تشکیل شده است، ولی خواص آن با سنگ قیمتی کوارتز که همین ترکیب شیمیایی را دارد، بسیار متفاوت است. یکی از دلایل اختلاف این است که ساختار شیشه غیر منظم بوده و کریستالی (همانند ساختار کوارتز) نیست. دیگر اینکه شیشه یک شکست نور دارد درحالیکه سنگ های قیمتی چنین نیستند و غالبا دو ضریب شکست را به خود اختصاص می دهند. (البته به جز اسپینل، گارنت و الماس) همچنین شیشه ها پدیده چند رنگی را ندارند؛ آنها تنها زمانی رنگ های مختلف را به نمایش می گذارند که از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرند. بنابراین کارشناسان اغلب می توانند فقط با معاینه چشمی سنگ های شیشه ای را تشخیص بدهند.

سنگ های قیمتی شیشه ای

امروزه فکر می کنیم که شیشه ها به عنوان جعل و یا حداقل یک شبیه سازی از سنگ های قیمتی طبیعی با ارزش تر محسوب می شوند. اما در طول تاریخ جواهر، این شیشه ها تنها به این منظور نبوده اند. شیشه ها در یک زمان نوعی هنر تلقی می شدند. از شیشه ها می توان اثرات خاص تزئینی به دست آورد که به ندرت با الماس و دیگر سنگ های قیمتی ارزشمند این کار تحقق می یابد. در واقع جواهرات شیشه ای در قرن 18 و 19 نزد پادشاهان و افراد دارای رتبه، از محبوبیت زیادی برخوردار بود.

اوج روند ساخت جواهرات شیشه ای در گرجستان (1714-1830) و در دوره ی ویکتوریا (1837-1901) بوده است. محبوبیت آن به خصوص به کار یک طلا و جواهر ساز به نام ژرژ فردریک (1701-1773) نسبت داده شده است. ژرژ از استراسبورگ در سال 1724 به پاریس نقل مکان کرد و در یک دوره کوتاه به وی لقب ” پادشاه جواهرساز ” دادند. او سنگ های مصنوعی بیرنگ را اختراع و کار خود را به درخواست پادشاه لویی پانزدهم در فرانسه شروع کرد. او انحصار بازار بزرگ سنگ های مصنوعی را در دست داشت و همین امر وی را به یک مرد ثروتمند تبدیل نمود. جواهرات شیشه ای او امروزه بسیار ارزشمند است، هر چند که جواهرات شیشه ای، امروزه عمدتا بی ارزش هستند.

منبع مقاله:

سایت gemselect

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
2 پاسخ ها
  1. مهدی
    مهدی گفته ها :

    با عرض سلام استاد گرامی اینحقیر دارای سنگهای شیشهای مانند زیاد دارم البته همه را در طبیعت ودر غارها پیدا کردهام چون کارم چوپانی است ودارای یک مزرعه کوهی هستم وتمام سنگها را بیشترشان را در زمینهائی پیدا کردهام که میگویند دوهزار سال قبل اینجا دریا چه بزرگی بوده حالا خشک شده غارهای زیادی دارد واما دو مرتبه شهاب سنگ که خودم دیدم افتاده یکبارش چند جای بدنم را سوزانده وبار دوم دو تا گوسفندانم را کشته یعنی چنان افتاد رویشان که حیوانها اتش گرفتند ولی حلالشان کردم بعداز سرد شدنش که خورد شده بودند ولی چون اتشین بودند تا گرم بودند مقداری جمع کردم وبار بعدی بعداز حدودا شاید یکسالی بعد بود که شهابسنگ دیدم دارد میاید خلاصه افتاد شانس اوردم خورد شد ولی چند جای بدنم را حسابی سوزاند که رفتم دکتر تا بهتر شد انرا هم بعداز سرد شدنش مقداری جمع کردم ولی داخل دومی را که گفتند بعداز چندین سال که ارزش پولی دارند وشاید داخلشان طلا یا الماس باشد دومی را تکهای صد گرمی بیشترک کمترک هستند کاملا معلوم هستند سنگهای ذوب شدهاند خلاصه دومی را شکستم دیدم داخلش ذرهای طلا دارد زیاد هم دارد با چشم اشکار معلوم است اگر اینها ارزش دارند ادرس بدهید بیاورم ببینید اگر سر در میاورید هنوز به هیچکسی نشان ندادهام چون نمیدانستم ارزش دارند جایشان هم هست شاید انجا زیاد باشد هنوز هم هست هردو جا اگر میخواهید ادرس بدهید بیاورم چون شهرستانم من ممنونم مهدی

    پاسخ

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *