عضویت در کانال تلگرام آرگو

شناسایی اسپینل به عنوان گوهری متفاوت با یاقوت سرخ

اشتباه گرفتن یاقوت سرخ و اسپینل تا سال 1783 ادامه یافت تا اینکه جواهرشناس فرانسوی به نام لوئیز رم از لیسل اسپینل را به عنوان کانی متفاوت با یاقوت سرخ شناسایی کرد. وی این عمل را توسط آنالیز شیمیایی و خواص فیزیکی اسپینل انجام داد.

این آزمایش نشان داد که یاقوت سرخ در اندازه های بزرگ همانند اتم های کروندوم ظاهر نمی شود. این اتم ها دلیل رنگ قرمز یاقوت سرخ است همچنین کروندوم سبب ایجاد شکاف و شکستگی در کریستال های یاقوت می گردد. تنها گونه های کمی از بلورهای یاقوت سرخ ممکن است که این شرایط را پذیرفته و در اندازه های بزرگ و غیر محتمل رشد کنند.

بنابراین یاقوت های سرخ با کیفیت کوچکتر بوده و معمولا در اندازه ای کمتر از 3 قیراط وزن دارند. بیشتر یاقوت های مشهور در جهان وزنی کمتر از 100 قیراط داشته و آنهایی که وزنی بیش از 100 قیراط دارند، تعدادشان انگشت شمار است. به همین سبب بیشتر به اصطلاح یاقوت های سرخی که در جواهرات خاندان های سلطنتی مشاهده می کنید، در واقع اسپینل هستند نه یاقوت سرخ.

اسپینل و یاقوت سرخ

در زیر به مهمترین تفاوت های بین یاقوت سرخ و اسپینل اشاره می کنیم:

1) یاقوت های سرخ کروندوم هایی هستند که از اکسید آلومینیوم تشکیل یافته اند درحالیکه اسپینل ها کروندوم نبوده و از اکسید آلومینیوم و منیزیوم تشکیل یافته اند.

2) کروندوم در رنگ های گوناگونی وجود دارد ولی تنها رنگ قرمز آن به عنوان یاقوت سرخ شناخته می شود. اما اسپینل همانگونه که در رنگ قرمز خود نمایی می کند در رنگ های دیگر از جمله صورتی، بنفش، ارغوانی، آبی، سبز، زرد، سیاه و قهوه ای نیز دیده می شود.

3) اگرچه رنگ قرمز یاقوت سرخ به سبب حضور عنصر کرومیوم در این گوهر است، رنگ قرمز اسپینل به سبب وجود کرومیوم و آهن ایجاد می باشد.

4) سیستم کریستالی یاقوت سرخ شش وجهی بوده که منشورهای سه وجهی را تشکیل می دهند، درحالیکه سیستم بلوری در اسپینل به صورت ایزومتریک بوده که ساختار کریستالی کوبیک و لوزی شکل را به وجود می آورد.

5) سختی یاقوت سرخ در مقیاس موس 9 بوده درحالیکه سختی اسپینل 8 می باشد.

6) یاقوت های سرخ دارای سختی مطلق 400 هستند درحالیکه سختی مطلق اسپینل ها تنها 200 می باشد.

7) وزن مخصوص یاقوت سرخ بین 3.99 تا 4.02 است، اما وزن مخصوص اسپینل بین 3.57 تا 3.63 می باشد.

8) ضریب شکست در یاقوت سرخ بین 1.76 تا 1.78 رقم خورده در حالیکه ضریب شکست اسپینل عددی بین 1.71 تا 1.83 است.

دلیل عدم شناسایی یاقوت های سرخ و اسپینل ها به عنوان دو کانی متفاوت سالیان سال به سبب ساختار فیزیکی و خصوصیات شیمیایی نزدیک این دو گوهر به یکدیگر بود. البته حضور این دو گوهر در کنار هم و در یک معدن نیز به این اشتباه دامن می زد.

منبع مقاله:

سایت jewelry-blog.internetstones

مقاله بفرستید، جایزه بگیرید.

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *