عضویت در کانال آرگو

طبقه بندی کوآرتز

کوارتز که حدود 12٪ از پوسته زمین را تشکیل می دهد، فراوان ترین ماده معدنی روی زمین بوده و در سنگ های رسوبی، آذرین و دگرگونی به وجود می آید. تمام انواع کوارتز، اشکال کریستالی دی اکسید سیلیکون هستند. انواع کوارتز به طور کلی – بسته به اندازه بلورهای تکی و اینکه آیا این بلورها با چشم غیرمسلح دیده می شوند یا خیر- به دو گروه طبقه بندی می شوند:

  • کوارتز درشت بلورین (Macrocrystalline )،

2- کوآرتز نهان بلور (دارای بلورهای بسیار ریز میکروسکوپی-  Cryptocrystalline).

کوارتز درشت بلورین که در آن، بلورها یا دانه های تکی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده اند، شامل انواع زیر هستند:

آمتیست (Amethyst)، آمترین (Ametrine)، سیترین (Citrine)، کوارتز شیری (Milky Quartz)، پرازیولیت (Prasiolite)، بلور سنگ (Rock Crystal)، رز کوارتز (Rose Quartz )، و کوارتز دودی (Smoky Quartz).

کوارتز نهان بلور که در آن، دانه های تکی آنقدر کوچک هستند که با چشم غیر مسلح و یا گاهی اوقات حتی زیر نور میکروسکوپ دیده نمی شوند، به دو نوع تقسیم می شوند:

  1. رشته ای (Fibrous) که تحت عنوان کلسدونی (Chalcedony) شناخته می شود. انواع کلسدونی شامل عقیق(Agate)، کارنلین ( Carnelian)، عقیق سبز(Chrysoprase)، حجرالدم یا یشم خطایی (نوعی کوارتز سبز که دارای لکه هایی از یشم قرمز است- Bloodstone) ، عقیق سلیمانی (Onyx)، عقیق راه راه (Sardonyx) و غیره.
  2. دانه دانه (Granular ) که به نام چرت (Chert) – سنگ ریزدانه و سخت که بیشتر آن از سیلیکا است که به عنوان سنگ چخماق، سنگ آتش زنه-  شناخته شده است. انواع چرت عبارتند از سنگ چخماق (Flint)، جاسپر (Jasper)، موزارکیت (Mozarkite).
طبقه بندی کوآرتز

امروز، برزیل منبع اصلی کوارتز در جهان است. برزیل تنها منبع بلورهای به خوبی شکل گرفته و واقعی رزکوارتز در جهان نیز می باشد. در برزیل رز کوارتز درMinas Gerais، سومین ایالت بزرگ در منطقه جنوب شرقی برزیل، یافت می شود.  Minas Gerais در زبان پرتغالی به معنی  “معادن عمومی” و یا “معادن بزرگ” می باشد که اشاره ایست به معادن بزرگ طلا و سنگ های قیمتی که در قرون هجدهم و نوزدهم در این منطقه کشف شدند.

حتی امروز نیز Minas Gerais  انواع گوناگونی از مواد معدنی، از جمله بلورهای بزرگ بریل (Beryl)، تورمالین (Tourmaline) و کوارتز (Quartz) را تولید می کند. برخی از مواد معدنی یافت شده در Minas Gerais شامل الماس (Diamond)، کونزایت (Kunzite)، بریل (Beryl) (آکوآمارین (Aquamarine)، زمرد (Emerald) ومورگانیت (Morganite))، کریزوبریل (Chrysoberyl)، کوارتز(Quartz)، رز کوارتز (Rose Quartz)، کلومبیت (Columbite)، البیت (Albite)، تورمالین، تورمالین ایندیکولیت(Indicolite Tourmaline) ، گارنت اسپسارتیت (Spessartite Garnet)، پیروتیت (Pyrrhotite)، تیتانیت (Titanite)، ائوسفوریت (Eosphorite) و آپاتیت (Apatite) هستند. بنابراین، Minas Gerais یکی از پربازده ترین مناطق استخراج معدن روی زمین می باشد.

منبع مقاله:

سایت internetstones

,

سنگ‌های دابلت

/
دابلت چیست؟این روزها در دنیای پر زرق و برق سنگها نام د…
سیترین
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *