طراحی معاصرمروارید

مجموعه کارناوال یوکو گردنبند مروارید

گردنبندی از مجموعه کارناوال، ساخت یوکو، لندن، 2013، طلای سفید 18 عیار، الماس، مروارید های آب شیرین صورتی و نارنجی طبیعی، مروارید های طلایی آب های جنوب اندونزی و مروارید های سفید دریای جنوب استرالیا، مروارید های آبی و خاکستری تاهیتی.

تلاش برای ساخت مروارید توسط انسان ها به قرن ها پیش بر می گردد. چینیان باستان دریافتند که چگونه می توان با قرار دادن یک شئ کوچک درون صدف، مروارید های ریز تولید کرد. در قرن هجدهم یک حامی طبیعت سوئدی به نام کارل لینائوس، همین روش چینیان را آزمایش نمود.

به هر حال این میکی موتوی ژاپنی (1985 – 1954) بود که در قرن بیستم اقدام به تولید و ساخت مروارید های پرورشی غلتان از صدف آکویا کرد. به این صورت ساخت این نوع مروارید توسط انسان آغاز شد. در دهه 1950 مرواریدهای پرورشی ساخت می کی موتو وارد بازار گشت و بدین صورت رویای وی در خصوص استفاده بانوان از این گوهر گرانقیمت در جواهرات تحقق یافت.

امروزه می کی موتو به سبب کنترل کیفی مناسب در خصوص مروارید های ساخت شرکتش بسیار مشهور است. هنوز نیز نماد پرچم کارخانه میکی موتو گینزا نام ناحیه ای در توکیو می باشد.

گوشواره همرل با الماس و مروارید میلو

گوشواره های الماس قهوه ای و مروارید میلو، ساخت و طراحی توسط همرل، مونیخ، آلمان، 2001، طلای صورتی، طلای قرمز، الماس قهوه ای فنسی، مرارید میلوی دکمه ای و مروارید میلوی دراپ، مجموعه شخصی همرل.

طراحان جواهرات، از نیمه دوم قرن بیستم در طراحی های خود تغییرات زیادی را اعمال کرده اند. در طی دهه های 1960 و 1970 طراحان اروپایی سبک آوان گارد، قواعد روش سنتی گذشته را در طراحی جواهرات شکسته و اقدام به طراحی خلاقانه و ساختار شکنانه در خصوص جواهرات به ویژه استفاده از مروارید کردند. در مقابل، جواهرسازان مشهور به دنبال ایجاد ارتباط بین طراحی سنتی و مدرن بودند.

در دهه 1980 دغدغه طراحان جواهر بیش از اینکه معطوف به ارزش مروارید باشند، به دنبال ایجاد طرح و سبکی نو در طراحی های خود بودند. در پی جستجوی آنها برای استفاده جدید از مروارید در جواهرات، آنها این گوهر را با فلزات گوناگون و غالبا در شکل تخت ترکیب کردند. حتی در طراحی های خود از فلزات بی ارزش نیز استفاده نمودند.

امروزه درجه زیبایی شناسی در خصوص جواهرات مروارید بسیار زیاد شده و گوناگونی مروارید ها بسیار مورد توجه است. مروارید های طبیعی، پرورشی و یا مصنوعی هنوز هم نقش اصلی را در جواهرات بانوان ایفا می کند. مروارید ها نماد بانوان بوده و این گوهر درخور بسیاری از مراسم و مجالس است.

منبع مقاله:

سایت vam.ac

2 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *