عضویت در کانال آرگو

طلا و پشتوانه مالی

از آنجا که طلا بسیار با ارزش بوده و عرضه آن بسیار محدود می باشد، مدت های طولانی به عنوان یک وسیله مبادله یا پول استفاده می شده است. اولین استفاده شناخته شده از طلا در معاملات به بیش از 6000  سال قبل باز می گردد. معاملات اولیه با استفاده از قطعات طلا و یا تکه های نقره ای انجام می شد. کمیابی، سودمندی و مطلوبیت طلا، آن را – برای مدت طولانی- به ماده ای ارزشمند تبدیل کرد. طلا به خوبی با این هدف هماهنگی داشته زیرا ارزش بالایی دارد، با دوام و قابل حمل بوده و به راحتی بخش پذیر است.

برخی از چاپ های اولیه ی پول کاغذی توسط طلایی که در گاوصندوق نگه داشته می شد- برای هر واحد پولی که در گردش قرار داده شده بود – پشتیبانی می شدند. ایالات متحده زمانی یک “استاندارد طلا” را مورد استفاده قرار داد و یک ذخیره طلا برای پشتیبانی از هر دلار در گردش، نگه داشت. بر اساس این استاندارد طلا، هر فرد می توانست پول رایج کاغذی به دولت ارائه کرده و در عوض، تقاضای طلایی با ارزش برابر کند. استاندارد طلا زمانی توسط بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفت اما در نهایت بیش از حد دست و پا گیر شد و دیگر توسط هیچ کشوری استفاده نگردید.

طلایی که به عنوان یک پشتوانه مالی برای پول رایج مورد استفاده قرار می گرفت، اغلب به شکل مکعب های طلا- که به عنوان “شمش طلا”  نیز شناخته می شود- نگهداری می شد. استفاده از مکعب های طلا، هزینه های تولید را در سطح حداقل نگه داشته و امکان ذخیره سازی و رسیدگی راحت را به وجود می آورد. امروزه بسیاری از دولت ها، افراد و نهادها، روی طلا – به صورت شمش- سرمایه گذاری می کنند.

طلا و پشتوانه مالی

اولین سکه های طلا در حدود 560 سال قبل از میلاد، به فرمان شاه کرزوس (King Croesus) از لیدیا (Lydia) –  منطقه ای از ترکیه امروزی – ضرب شد. سکه های طلا تا اوایل دهه 1900 معمولا در معاملات مورد استفاده قرار می گرفتند تا زمانی که پول های کاغذی تبدیل به شکل شایع تری از ارز شدند. سکه های طلا در دو نوع واحد صادر گردیدند. برخی از آنها در واحدهای پول رایج شمرده شدند، مانند دلار، در حالی که سایر آنها در وزن های استاندارد، مانند اونس یا گرم صادر شدند.

سکه های طلا امروز دیگر در معاملات مالی استفاده گسترده ای ندارند. با این حال، سکه های طلا که در وزن های مخصوص توزیع شدند، راه های محبوبی برای مردم هستند تا علاوه بر اینکه خرید خود را انجام می دهند ، مقدار کمی از  خود طلا را برای سرمایه گذاری داشته باشند. سکه های طلا تحت عنوان اقلام “یادبود” نیز منتشر شده اند. بسیاری از مردم از این سکه های یادبود لذت می برند زیرا آنها هم دارای ارزش قابل وصول و هم ارزش فلزات گرانبها (هم ارزش مادی و هم معنوی)را دارند.

منبع مقاله:

سایت geology

,

سنگ‌های دابلت

/
دابلت چیست؟این روزها در دنیای پر زرق و برق سنگها نام د…
سیترین
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *