مروارید شگفتی طبیعت

مروارید سنگ متولدین خردادماه

مروارید یک پدیده جهان گستری است که تاریخ شناخت و کشت آن به هزاران سال پیش بر می گردد. جاذبه داشتن این جواهر دریایی فراتر از زمان و مرزهاست. در اختیار داشتن مروارید های طبیعی همیشه به خاطر کمیابی و زیبایی خاص خود، مانند یک آرزو می ماند. افسانه و داستان های زیادی همیشه حول مروارید می گردد.

صدف ها همیشه به عنوان مخلوقی شگفت انگیز و ساختار زیبای خود مورد احترام قرار می گرفتند. در سال های اخیر، توجه موشکافانه دانشمندان به خود مروارید و چگونگی شکل گیری آن بوده است. تصاویر اشعه x نشان می دهد که چگونه یک مروارید طبیعی آب های شور با نفوذ یک انگل مانند یک کرم یا یک تکه از اسفنج به داخل گوشته صدف شکل گرفته و عضو های داخل صدف مواد اولیه مروارید (مادر مروارید) را تشکیل می دهند. دور این انگل را کیسه ای فرا می گیرد که این آغاز تشکیل مادر مروارید است.

صید مروارید در خلیج

مرواریدهای مصنوعی

صید مروارید طبیعی در خلیج از حدود اولین هزاره قبل از میلاد مسیح تا این قرن، یعنی قرن 21 ادامه دارد. شیوه صید این گوهر در طول قرن ها دست نخورده باقی مانده است. وسایل غواصی بسیار مبتدیانه بود، یک لباس پلاستیکی، یک دماغ گیر از جنس لاک لاک پشت یا چوب و یه کیسه چرمی برای حمل صدف ها.

غواصان به همراه 2 رشته طناب به عمق آب می رفتند. یک رشته که متصل به سبد جمع آوری صدف های مروارید و دومی که به پای غواص و سنگی در حدود 5 تا 7 کیلوگرم متصل بود. آنها این سنگ را برای اینکه بتوانند سریعتر به اعماق آب نفوذ پیدا کنند، در آب پرتاب می نمودند. زمانیکه غواص با تکان دادن طناب اعلام آمادگی می کرد، فرد دیگر درون قایق هر دو طناب را آزاد می ساخت. طناب دوم نیز هنگامیکه غواص به عمق مورد نظر خود که غالبا چیزی در حدود 22 متر بود می رسید، توسط خود شخص از پایش جدا می گشت.

برای ساخت یک رشته گردنبند مروارید طبیعی خلیج با شفافیت و کیفیت بالا، نیاز است تا چیزی در حدود 2 هزار صدف حامل مروارید باز گردد تا شاید بتوان یک عدد مروارید با کیفیت از آنها استخراج نمود.

منبع مقاله:

سایت vam

0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *