مرواری و شکل گیری آن

مرواری و شکل گیری آن

بسیاری از مردم عقیده دارند که صدف های وحشی آب های شیرین، از دانه های شن، به عنوان جسمی خارجی برای تولید هسته اولیه مروارید استفاده می کنند. با زندگی در دریا، صدف های آب های شیرین به صورت مداوم و مستمر دانه شن و محرک های دیگر را وارد بدن خود کرده و سپس خارج می کنند. بنابراین تنها زمانیکه جسم خارجی مانند تکه ای از صدف، استخوان، مرجان و یا انگل در داخل صدف سکنی گزیده و جای بگیرند صدف آب های شیرین اقدام به ساخت و تولید مروارید می کند.

هسته و مرکز مروارید

هسته درونی و مرکزی مروارید از کریستال کربنات کلسیم ساخته شده که این کریستال ها با یکدیگر هم تراز می باشند. بنابراین زمانیکه نور از محور تقارن یکی از این کریستال ها می گذرد، توسط کریستال دیگر منعکس و تجزیه می گردد. همین امر سبب ایجاد پدیده رنگین کمالی بر روی سطح و پوسته مروارید می شود.

اشکال مروارید

مرواری و شکل گیری آن

مروارید ها بستگی به محرک موجود در صدف، در اشکال گوناگونی ظاهر می شوند. این اشکال می توانند به صورت غلتان، شبه غلتان، بیضی، قطره، باروک و حلقه ای به دور مروارید باشد.

مروارید طبیعی

این نوع مروارید در تمام اشکال، رنگ ها و اندازه یافت می شوند. همانطور که از نام آنها پیداست، مروارید وحشی و یا طبیعی بدون دخالت انسان شکل گرفته است. صید بی رویه و آلودگی های گوناگون سبب کم شدن صدف های آب های آزاد گشته است با این وجود هنوز نیز می توان این نوع صدف را در خلیج فارس مشاهده نمود.

منبع مقاله:

سایت thepearlmarket

,

سنگ‌های دابلت

/
دابلت چیست؟این روزها در دنیای پر زرق و برق سنگها نام د…
سیترین
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *