عضویت در کانال تلگرام آرگو

مشهورترین یاقوت های کبود – قسمت چهارم

موزه تاریخ طبیعی فرانسه

یاقوت کبود روسپولی (یاقوت کبود لوئی شانزدهم): ای . دبلیو استریتر در کتاب خویش تحت عنوان سنگ ها  و گوهرهای با ارزش (1892) چندین نمونه از یاقوت های کبود را توصیف کرده است. یکی از این یاقوت های کبود در موزه یاردین دس پلنتس شهر پاریس به وزن 133.06 قیراط به چشم می خورد. گفته شده که این سنگ به مردی فقیر تعلق داشت که ظاهرا این گوهر را در بنگال هند، به دست آورده بود.

 استریتر می گوید که این گوهر در ابتدا بدون نقص بود. این گوهر بدون شک همان یاقوتی است که در موزه تاریخ طبیعی پاریس نگهداری شده و دارای شکلی لوزی مانند با تنها 6 فست بوده که به مانند یک یاقوت کبود لوزی شکل بزرگ به چشم می آید. این گوهر نیز تقریبا بی عیب بوده و تنها یک ناخالصی کوچک دارد. به طور قطع این یاقوت کبود آبی متعلق به برمه یا سریلانکا است.

یاقوت کبود روسپولی

بر طبق اظهار نظر موزه شوبنل، اندازه حقیقی این گوهر 135.8 قیراط است. در این موزه، این یاقوت به نام یاقوت کبود روسپولی مشهور می باشد. در طول قرن هفدهم شاهزاده رومی به نام روسپولی این یاقوت کبود را به شخص دیگری فروخت و آن فرد ناشناس نیز این گوهر زیبا را در زمانی قبل از سال 1691 به لوئی شانزدهم فروخت. در آن زمان این یاقوت کبود سومین گوهر برجسته در خزانه سلطنتی فرانسه بود.

در طی انقلاب کبیر فرانسه، گوهرهای سلطنتی توسط سردمداران انقلاب غصب گردید و سپس توسط فردی به نام کادت گویوت دزدیده شد. تنها چند قطعه جواهر از این سرقت جان سالم به در بردند که یکی از آنها یاقوت کبود روسپولی بود. شاید این گوهر به سبب ظاهر و شکل عجیب و غریبش نجات یافت.

 در سال 1796، سردمداران انقلاب به موزه اجازه دادند که به منظور کارهای آموزشی برخی از گوهرهای خزانه سلطنتی را انتخاب نمایند. رئیس موزه یاقوت کبود روسپولی با یک حرکت هوشمندانه و به بهانه اینکه این گوهر تنها کریستال است، یاقوت کبود روسپولی را برگزید. البته واضح است که وی ادعایی دروغ داشت، اما حرکت بسیار زیرکانه بود. امروزه علاقه مندان به جواهرات سلطنتی می توانند یاقوت کبود روسپولی را در موزه تاریخ طبیعی فرانسه مشاهده نمایند.

 

شرکت دولتی جواهر سریلانکا

احتمالا یکی از بزرگترین یاقوت های کبود ستاره دار بی عیب موجود به وزن 393 قیراط در اختیار شرکت دولتی جواهر سریلانکا است. این یاقوت دارای رنگ آبی پررنگ، و بسیار با کیفیت تر از ستاره آسیا می باشد که پدیده ستاره را به خوبی نمایش می دهد. در سال 1981، این گوهر در جشنواره سریلانکا در موسسه کامن ویلث نمایش داده شد.

منبع مقاله:

سایت ruby-sapphire

مقاله بفرستید، جایزه بگیرید.

زیرکن

زیرکن

/
سیترین
سنگ های قیمتی آلی
کاشت سنگ های قیمتی در دندان های انسان های اولیه
سنگ های قیمتی شیشه ای
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *