عضویت در کانال تلگرام آرگو

مشهورترین یاقوت های کبود – قسمت پنجم

یاقوت کبود کاترین کبیر

این غول زیبا، وزنی برابر 337 قیراط دارد. این گوهر با منبعی ناشناخته، هدیه ای به کاترین کبیر دوم روسیه بود. این گوهر در اواخر قرن هجدهم از طرف شخصی ناشناس به کاترین دوم اهدا شد. این سنگ قیمتی برای بیش از یک قرن و نیم جزو جواهرات خاندان سلطنتی رومانوف محسوب می شد تا اینکه توسط نیکلاس دوم برای تأمین مخارج ارتش روسیه طی جنگ جهانی اول به فروش رفت. سرانجام این گوهر با قیمتی باورنکردنی به امریکا و مجموعه هری وینسون انتقال یافت. وینسون این گوهر زیبا را در مجموعه جواهرات سلطنتی خود قرار داد. این مجموعه بین سال های 1949 تا 1953 در سراسر امریکا به نمایش گذاشته شد. بعدها این یاقوت کبود به یک خریدار ناشناس فروخته شد.

گوهر جنگل

در کنار یاقوت های کبود مخملی آبی رنگ کشمیر، یاقوت های موگوک کیفیت بسیار بالایی دارند. یکی از یاقوت های تراش نخورده موگوک به وزن 598 قیراط توسط تاجر و گوهرتراش انگلیسی شخصی به نام آلبرت رمزی در سال 1928 یافت گشت. این گوهر جذاب در نزدیکی گوئبین به قیمت 13 هزار دلار به صورت تراش نخورده خریداری و پس از آن نام گوهر جنگل را بر آن نهادند. از این گوهر تراش نخورده 9 قطعه یاقوت کبود در اندازه های گوناگون از 4.39 تا 66.53 قیراط تراش خورد. تمامی این گوهرها به شخصه توسط رمزی تراشیده و گفته شده که همه این گوهرها، رنگ های منحصر به فردی دارند.

مجموعه جواهرات ملکه ماری آنتوانت

مجموعه جواهرات ملکه ماری آنتوانت

این مجموعه 7 تکه ای متشکل از حدودا 29 عدد یاقوت کبود است که 18 عدد آن حدودا بیش از 20 قیراط وزن دارند. مجموعه وی در طی انقلاب کبیر فرانسه ناپدید شد، اما پس از مدتی مجددا به فرانسه بازگشته و توسط ناپلئن خریداری شد. ناپلئون این مجموعه را به همسرش امپراطوریس ژوزفین هدیه داد. پس از مرگ ژوزفین، این مجموعه به دخترش ملکه هورتنس به ارث رسید. پس از اینکه این مجموعه سالیان سال توسط بانوان خاندان های سلطنتی دست به دست شد، اکنون در خزانه پاریس نگهداری می شود. این مجموعه را 3 سلسله سلطنتی فرانسه در اختیار داشت: بوربون ها، بوناپارت ها و اورلئان ها.

 

دیگر یاقوت های کبود مشهور

یکی دیگر از یاقوت های کبود مشهور، گردنبندی است که  در کتاب نقاشی مایکل وجود دارد. این گردنبند شامل 108 عدد یاقوت کبود و الماس بوده که متعلق به ملکه ماریا کریستینا از اسپانیا است. از وی یک تصویری به جا مانده که این گردنبند را بر گردن دارد. این جواهر توسط شرکت کریستی در سال 1982 به مبلغ 297 هزار دلار به حراج گذاشته شد.

در نمایشگاه واقع در لندن در سال 1862، دو عدد یاقوت کبود فوق العاده به نمایش گذاشته شد. یاقوت کبود بزرگ  تر با تراش بیضی و رنگی جوهری به وزن 252 قیراط بوده و در سال 1840 تراشیده شد. دیگر یاقوت نیز به وزن 165 قیراط و با رنگی بهتر از نمونه بزرگتر است. بر طبق نظر استریتر، این یاقوت کبود کوچکتر، یکی از بهترین و باکیفیت ترین یاقوت های کبودی است که در اروپا وجود دارد.

همچنین استریتر خاطرنشان می کند که این یاقوت با یاقوتی که در مجموعه معروف هوپ وجود دارد از نظر کیفیت برابری می کند اما هم وزن آن نیست. این یاقوت به این خاطر بسیار مورد توجه است که زیبایی آن در زیر نور شمع و یا روشنایی روز خیره کننده است.

منبع مقاله:

سایت .ruby-sapphire

مقاله ارسال کنید، جایزه بگیرید.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *