معدن دیاویک کانادا، دوستدار محیط زیست

معدن دیاویک کانادا، دوستدار محیط زیست

سوالی که همیشه مطرح می شود این است که چه چیزی در دنیای لوکس و پر زرق و برق جواهرات بیشتر مورد توجه است. البته زیبایی یک جواهر و اینکه خریداران مطمئن باشند که گوهری که در حال تهیه آن هستند، قبل از فرآیند تراش و یا پولیش، از منابع درست به دست آمده یعنی معدنی که به محیط زیستش آسیبی نرسانده و به اصطلاح گوهر کثیفی نباشد، بسیار حائز اهمیت است.

معادن سرشار از الماس در کانادا تا قبل از اوایل دهه 1990 هنوز کشف نشده بود. اما پس از اکتشاف آنها این کشور به سرعت این صنعت را در جهان گسترش داد به نحوی که برای خریداران خود سنگ های قیمتی استخراج شده از این کشور را به عنوان سنگ هایی با منشا مطمئن و حافظ محیط زیست تضمین می کرد.

تمامی معادن در کانادا تحت نظر قانون استخراج معدن کانادا هستند به طوریکه بر روی هر گوهر توسط لیزر شماره منحصر به فرد و مخصوص خود گوهر حک می گردد تا به خریدار اطمینان خاطر بدهد.

بزرگترین الماس معدن دیاویک

در فاصله 220 کیلومتری از جنوب قطب شمال، در شمالی ترین نقطه کانادا، معدن الماس دیاویک، در سال 2003 بازگشایی شد و تا به امروز حدود 8 میلیون قیراط الماس در هر سال تولید می کند.

دسامبر گذشته الماس تراش نخورده به وزن 7/187 قیراط در معدن الماس دیاویک کشف شد. اسم این الماس را Diavik Foxfire نهادند. این الماس یکی از بزرگترین الماس های تراش نخورده ای است که در کانادا کشف و استخراج شده است. خوشبختانه این گوهر به صورت قطعه بزرگ پولیش خورده و آماده برای استفاده در جواهری خارق العاده است.

برای رسیدن به معدن الماس دیاویک، نیاز است که 600 کیلومتر مسافت طولانی را در یخ حرکت کنید. به همین سبب این معدن توسط شرکت هایی با سرمایه گذاری مشترک، احداث گشته و عملیات می کند. مسیر رسیدن به این معدن در زمستان تنها یک ماه قابل استفاده بوده و پس از آن هر سال با فرارسیدن فصل گرما مسیر دسترسی به معدن دیاویک، مجدد باز گشائی و تعمیر می گردد.

یکی از دلایلی که به الماس های این معدن نام الماس های دوست دار طبیعت یا به اصطلاح ethical diamonds را می دهند این است که این معدن با توربین های بادی کار می کند. به عبارتی 56 درصد انرژی این معدن توسط توربین های بادی تأمین می شود. این معدن در وسط یک دریاچه قرار دارد.

بر طبق قرارداری که در سال 2000 بین معدن دیاویک، گروه های بومی محلی و دولت فدرال بسته شد، این معدن متعد گشت که محیط زیست اطراف خود را حفظ کرده و به حفاظت از دریاچه و زندگی آبزیان بپردازد. پس از گذشت 10 سال یعنی زمانیکه این معدن خالی از الماس شد، معدن دیاویک متعد است که هیچ گونه آثاری از استخراج الماس در این منطقه از خود به جای نگذارد.

منبع مقاله :

سایت thejewelleryeditor

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *