عضویت در کانال آرگو

سنگ خورشید

سنگ خورشید

خبرگان سنگ های قیمتی و مبتکران طراحی جواهرات غالبا در جستجوی سنگ قیمتی بسیار زیبایی که کمتر شناخته شده بوده اما هنوز فریبنده و بی همتا باشد، هستند. آنها معمولا برای رسیدن به این مقصود از گوهرهای گروه خانواده فلدسپار استفاده می کنند. گروه خانوادگی فلدسپار گوهرهای متنوع فراوانی را در بر دارد که غالب این سنگ های قیمتی، بسیار نامعمول می باشد. از این نوع سنگ ها می توان از سنگ خورشید، آمازونیت، لابرادوریت، سنگ ماه که بیشترین طرفدار را در این خانواده دارد، نام برد. سنگ خورشید (sun stone) از خانواده گروه سنگی فلدسپار است. سنگ خورشیدی که از ناحیه ارگون (Oregon) ایالات متحده امریکا به دست می آید نمونه کاملی از نوع طبیعی و بهبود سازی نشده سنگ خورشید است.

تنها شباهتی که بین دو سنگ قیمتی سنگ خورشید و سنگ ماه وجود دارد، به هم خانواده بودن (هر دو سنگ گروه خانوادگی فلدسپار هستند) آنها ختم می شود. زمانیکه پدیده های متنوع سنگ ماه یک تابش سرد نرم و زیبا را ایجاد می کند، پدیده های گرم و متنوع موجود در سنگ خورشید، درخششی اعجاب انگیز و زنده را از خود به جا می گذارد. این درخشش به نام اونتورسنس مشهور است. اونتورسنس یک تلالو زیبا و درخشنده را گویند که به وسیله انعکاس یکدست عناصر موجود در سنگ خورشید رخ می دهد. برخی اوقات این پدیده را در سنگ خورشید شیلر (schiller) می نامند.

اگر به سنگی در خانواده فلدسپار نام سنگ خورشید را بدهند، به دلیل شکل ظاهری گوهر است نه به خاطر ترکیبات شیمیایی به کار رفته در آن.

سنگ خورشید

سنگ خورشید انواع گوناگونی دارد. اگر پدیده اونتورسنس در این گوهر بیشتر بروز کند، گوهرشناسان به آن نام اونتورین فلدسپار را می دهند. اونتورین هایی که در ناحیه هند به دست می آیند بدنه قرمز قهوه ای داشته و تلالو خورشیدی دارند. این نوع از سنگ خورشید، یکی از بهترین و مرغوب ترین انواع این گوهر گرانبها است. در ایالت ارگون ایالات متحده امریکا نیز گونه ای زیبا از سنگ خورشید به دست می آید. به دلیل عرضه زیاد سنگ خورشید در این ناحیه، این گوهر در دسترس همگان است.

رنگ غالب بدنه سنگ خورشید، زرد، نارنجی و یا قهوه ای است. البته گفتنی است که تمامی سنگ خورشید ها دارای پدیده اونتورسنس نمی باشند. ظهور پدیده درخشندگی در سنگ خورشید بستگی به اندازه عناصر موجود در سنگ می باشد. اگر این عناصر کوچک باشند، یک درخشندگی طلایی یا مایل به قرمز را در نوک تمامی رنگ های بدنه سنگ خورشید، ایجاد می کند. وجود عناصر بزرگ، سبب ایجاد درخشندگی و تلالو خارق العاده می شود. عناصر وارد شده در سنگ خورشید می تواند آهن، مس یا مواد معدنی دیگری باشد.

 در قرن نوزدهم، سنگ خورشید، یک گوهر ناشناخته، کمیاب و گرانقیمت بود. این اتفاق تا زمان پیدایش این گوهر در نروژ، سیبری و دیگر مناطق جهان ادامه داشت و این سنگ را تبدیل به گوهری در دسترس همگان، شناخته شده و ارزان قیمت تر از قبل کرد. سنگ خورشید در ایالات اورگون امریکا نیز در اوایل قرن بیستم در منطقه ای بیابانی به نام دره وارنر کشف شد. البته زودتر از کشف آن، بومیان امریکا اولین استفاده کننده از سنگ خورشید در امریکا به حساب می آمدند.

بر طبق افسانه بومیان امریکا، خون جنگاور بزرگ، که حاصل از زخمی است که توسط یک نیزه به وجود آمده، در سنگ خورشید اورگون ریخته شده است. این خون روح جنگاور بزرگ را وارد سنگ خورشید کرد و سنگ را به رنگ حاله ای قرمز در آورد و قدرتی روحانی به سنگ خورشید بخشید. موزه ای در منطقه جکسون ویل در ناحیه اورگون این افسانه را به تصویر کشیده است. امروزه در اورگون معادن گوناگونی از سنگ خورشید احداث شده که مقادیر عظیم سنگ خورشید را برای استفاده این گوهر در جواهرات، وارد بازار می کند.

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *