عضویت در کانال آرگو

پد های پولیش و پودر الماس

پد های پولیش و پودر الماس

در مقاله پیش چرخ های پولیش را معرفی نمودیم. یکی دیگر از ابزارهای پولیش که کاربرد زیادی دارد، استفاده از ترکیبات الماس بر روی سطح های گوناگون مانند پدهای مخصوص پولیش می باشد. این ترکیبات متشکل از خورده های الماس است که به صورت کرم غلیظی در می آید. این مواد در داخل سرنگ پلاستیکی ریخته شده تا در مواقع لزوم از آن استفاده شود. این پودر الماس را معمولا بر روی پدهای مخصوص می ریزند. این پدها دایره شکل بوده که سطح روی آنها از جنس پلاستیک می باشد. این پدها بر روی دیسک ها قرار می گیرند و سپس بر روی دستگاه نصب می شوند.

جنس قسمت پشت این دیسک ها نیز  گوناگون است. جنس برخی از آنها فلز یا پلاستیک بوده که با یک لاستیک پوشانده شده است. این پدها به دیسک ها با چسب، چسبیده می شوند. در زمان چسباندن پد به دیسک، حتما به این نکته توجه داشته باشید که چسب از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. زیرا بد بودن کیفیت چسب، باعث درست خشک نشدن پد بر روی دیسک شده و در زمان انجام عملیات پولیش، ممکن است که پد از روی دیسک بیافتد.

توجه داشته باشید که تنها شما به یک دیسک برای چسباندن پدهای گوناگون نیاز پیدا خواهید کرد. برای این کار رعایت نکاتی ضروری است. هنگامیکه پد را می خواهید بر روی دیسک بچسبانید دقت کنید که دست شما با پودر الماسه تماس برقرار نکند. کاغذی بر روی مواد قرار بدهید پد را بر روی دیسک بچسبانید و مقداری فشار دهید تا به درستی بر روی دیسک نصب گردد.

پد های پولیش و پودر الماس

قبل از انجام این کار حتما دستور العمل را خوانده و مطابق آن این عمل را انجام دهید. برای اینگونه دیسک و پد پیشنهاد ما این است که سرعت چرخش دستگاه شما بین هزار و 100 تا هزار و 750 دور در دقیقه باشد. زیرا اگر سرعت چرخش از این بیشتر شود ممکن است که پد از دیسک جدا شود.

می توانید تنها از یک دیسک برای پدهای با مواد مختلف استفاده نمایید. البته پیشنهاد ما این است که اگر توانایی آن را دارید دیسک های جداگانه را برای هر مواد استفاده نمایید.

اولین قدم برای استفاده از پدهای مختلف پولیش این است که این پدها را با پودر الماس آغشته نمایید. توجه داشته باشید که این پدها و دیسک ها در اندازه های گوناگونی هستند بنابراین میزان موادی که بر روی آنها نیز استفاده می شود، با یکدیگر فرق خواهد کرد.  سپس از یک سنگ پولیش خورده استفاده کرده و مواد را در سراسر دیسک پخش نمایید. ابتدا از فشار کم استفاده کرده و اندک اندک فشار را افزایش دهید. این کار را به مدت یک الی 2 دقیقه ادامه دهید تا به طور کامل ترکیبات بر روی دیسک پخش شود.

در پایان مایع سیلیکونی به این ترکیبات اضافه می شود. این مایع کمک می نماید تا تراشه های الماسه به طور کامل بر روی سطح پد توزیع شده و به عنوان یک ماده خنک کننده مفید واقع شود.

در زمان کار با پدهای پولیش حتما به گرمای حاصله دقت نمایید. این مواد معمولا برای میزان پولیش 50 هزار یا 100 هزار درجه استفاده می شود. این میزان نرمی پولیش غالبا برای سنگ های با سختی کم مانند اپال و فیروزه مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ ها در مقابل دمای بالا بسیار حساس می باشند. بنابراین برای استفاده از این پدها بر روی سنگ های با سختی کم، پولیش را انجام دهید هنگامیکه متوجه شدید که پد مختصری گرم شد برای دقایقی دست از کار کشیده تا پد مجددا خنک شود و سپس دقایقی دیگر به پولیش ادامه دهید. سختی و نرمی مواد ترکیبی بر اساس میزان وجود تراشه های الماس در مواد است. این میزان تراشه سبب تفاوت رنگ مواد می شود. مثلا برای نرمی 600 گریت، رنگ مواد قرمز می باشد.

توجه داشته باشید زمانیکه تصمیم دارید درجه نرمی مواد را عوض نمایید، حتما برای آغاز به کار با مواد جدید، دست و سنگ خود را بشویید و سپس کار را آغاز کنید.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *