عضویت در کانال آرگو

چرخ های پولیش با نوار پلاستیکی

چرخ های پولیش با نوار پلاستیکی

زمانیکه سنگ شما به شکل کابوشن درآمد، زمان پولیش کردن گوهر فرا می رسد. با وسایل گوناگون پولیش، می توانید سنگی به شفافیت آینه داشته باشید. نوعی از این وسایل مانند چرخ های تراش هستند که یک روکش پلاستیکی انعطاف پذیر دور تا دور آنهارا فرا گرفته است. یک نوع از چرخ های پولیش، دایره شکل بوده که از یک روکش پلاستیکی تشکیل که این روکش، توسط یک نوار اسفنجی پلاستیکی نرم و نازک احاطه شده است.

همچنین چرخ های روکش پلاستیک دار دیگری نیز وجود دارد که همانند چرخ های گفته شده عمل می کنند. این چرخ ها دارای یک سطح محدب هستند و در قطر های 12 تا 15 سانتی متر یافت می شود. این چرخ ها نیز همانند چرخ های گفته شده، با یک نوار اسفنجی پلاستیکی احاطه شده و هر چرخی به طور کامل از دیگری جدا می باشد.

نوع دیگری از چرخ های پولیش وجود دارند که یک نوار انعطاف پذیر نازک مانند کمربند، بر گرداگرد دیسک قرار می گیرد. این کمربندهای پولیش بر روی برخی از دستگاه ها قرار می گیرد. این نوار در دستگاه ها بر روی یک چرخ استوانه ای شکل جا گرفته و در ابتدای این چرخ استوانه ای شکل یک دیسک صاف قرار دارد.

در زمان استفاده از چرخ های پولیش به نکات زیر توجه نمایید:

  • اگر تصمیم دارید که از چرخ هایی با نوار لاستیکی استفاده نمایید، پیشنهاد می شود که این چرخ ها را در دستگاه هایی که هزار و 100 و هزار و 800 دور در دقیقه می چرخند، استفاده شود. اگر این چرخ ها را مخصوصا در قطر 18 سانتی متر یا بیشتر، در دستگاه های با دور چرخش 3 هزار و 450 به کار ببرید، به دلیل نیروی گریز از مرکز ایجاد شده، ممکن است پیش آمد خطرناکی رخ دهد.
  • ابعاد مناسبی که برای چرخ های پولیش استفاده می شود عبارتند از: 280، 600، 1200 و 1400 گریت. این چرخ ها می توانند سنگ هایی با سختی 5 و یا بیشتر را به راحتی پولیش دهند. برای سنگ هایی که سختی کمتر از 5 دارد استفاده از چرخ های 50 هزار و یا حتی 100 هزار گریت می تواند مناسب باشد. البته این دو چرخ پولیش به شکل چرخ هایی با نوار پلاستیکی موجود نمی باشند. این چرخ ها به صورت ترکیبی است از چرخ های الماسه و موادی که بر روی پد پولیش قرار می گیرد.
  • فرآیند پولیش شدن باید مرحله به مرحله با درجات مختلف صورت پذیرد. اگر به عنوان مثال از درجه معمولی به سرعت سراغ یک درجه خیلی نرم بروید، زمان بسیار بیشتری از حد معمول را باید صرف پولیش کردن سنگ خود نمایید.
  • در پولیش کردن نیز همانند مرحله برش و تراش، نیاز دارید که از آب به عنوان مایع روان و خنک کننده استفاده نمایید.
  • می توانید سنگ را با دست و یا با داپ به دستگاه پولیش نزدیک کنید.
  • در پولیش کردن نیز همانند تراش، از لبه پشتی سنگ در ابتدا شروع نمایید. اگر از لبه های اصلی کار خود را آغاز کنید سبب می شود تا ساینده های الماس بر روی چرخ خود را از دست دهید.
  • در سنگ هایی با سختی 5 و یا بیشتر، بهتر است از چرخ 280 شروع کرده و تا هزار و 400 ادامه دهید. در پایان یک سنگ با پولیشی زیبا خواهید داشت. اما در سنگ هایی مانند اپال که سختی آنها از 5 کمتر می باشد، پس از استفاده از چرخ هزار و 400 باید از نرمی 50 هزار و یا حتی 100 هزار استفاده نمایید که این چرخ ها همانگونه که گفته شد به صورت ترکیبی از چرخ الماس و پدی همراه با موادی بر روی آن است.
  • در تمام مراحل، دقت نمایید که سنگ شما در اثر تماس با چرخ های پولیش بیش از اندازه گرم نشده باشد. اگر احساس کردید که دمای سنگ شما افزایش پیدا کرده بهتر است که میزان آبی که بر روی چرخ ها می ریزد را بیشتر نمایید.

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *