چهار ویژگی منحصر بفرد طلا

چهار ویژگی منحصر بفرد طلا

از ابتداي پيدايش، طلا يکي از ارزشمندترين و پرتقاضاترين فلزات بوده است. در زمان هاي مختلف، خواص جادويي و عرفاني ويژه اي به آن نسبت داده شده و بر سر آن جنگ ها اتفاق افتاده است. به عنوان ارز در مبادلات بين المللي مورد استفاده قرار گرفته، نشاني از اعضاي خانواده سلطنتي بوده و مردم مختلف از تمام فرهنگ ها را آنچنان به خود جذب کرده که در جستجوي آن به سرزمين هاي ناشناخته سفر کنند. در طي قرنها و با پيشرفت علم و تکنولوژي، طلا نقش هاي متفاوت ديگري نيز به خود گرفته است. اين فلز گرانبها نه تنها همچنان بعنوان عنصر ضروري جواهرات، مورد ستايش قرار مي گيرد؛ بلکه عملکردهاي ديگري نيز در عصر جديد و زندگي روزمره ما دارد. براي مثال، طلا با فضانوردان به فضا رفت جائيکه در آن مي توان با استفاده از ويژگي بازتابش اين فلز، برروي سپرهاي حرارتي – که براي زندگي فراي جو زمين، حياتي است- مورد استفاده قرار گيرد.

بسياري ديگر از کاربردهاي گوناگون، از جمله استفاده در تلفن و ارتباطات از راه دور، تلويزيون، کامپيوتر و ماشين حساب از جمله خاصيت هاي اين فلز زرد رنگ است. طلا کاربردهاي بسيار مهمي در پزشکي و دندانپزشکي هم دارد. اما بالاتر از تمام اينها، طلا بيش از هر چيزي بخاطر شکل نهائي اش يعني جواهر مشهور است. افراد با خريد جواهرات طلايي گرفتار جذابيت اين فلز ارزشمند مي شوند.

منحصر بفرد بودن طلا

چهار ویژگی منحصر بفرد طلا

از تمام فلزات گرانبها در جهان، تنها طلاست که چهار ويژگي اساسي را با هم ترکيب مي کند اين چهار ويژگي عبارتند از:

  • زيبايي درخشان
  • کميابي
  • دوام
  • کارايي

زيبايي درخشان: رنگ قوي طبيعي و درخشش متمايز طلا با هم ترکيب مي شوند، تا زيبايي منحصر به فرد و ماندگار اين فلز گرانبها را تامين کنند. رنگهاي مختلف طلا شامل زرد، سفيد، صورتي، سبز و به ميزان کمتر، سايه هايي از آبي و بنفش هستند. تمامي اين رنگها به نوبه خود و در ترکيب با يکديگر زيبا مي باشند.

کميابي: اگرچه طلا در اطراف ما هست – در پوسته زمين، در دريا، رودخانه ها و گياهان – مشکلات و هزينه هاي به دست آوردنش، باعث مي شود بازيافت مقادير قابل توجه از آن، بعيد بنظر برسد. هنگاميکه در منطقه اي طلا کشف شود،- مثل مناطق مختلف استراليا – ، براي استخراج تنها يک اونس طلا، ممکن است چندين تن سنگ معدن لازم باشد.اين نادر بودن به تنهايي براي ايجاد حالت نمادين خاص و موقعيت ويژه طلا، کافي است.

دوام: طلا عملا عمر جاودان دارد. زنگ نمي زند، خدشه دار نشده و نمي پوسد.يک مثال از دوام باور نکردني آن، سکه هاي طلائي هستند که در کشتيهاي بادباني بازرگاني قرن پانزدهم يافت شدند. تمامي سکه ها به درخشندگي و براقي روز اولي که ساخته شده بودند، مانده اند.يک مثال آشنا که ميليونها نفر از مردم را جذب خود کرده است، گنجينه هاي شاه توت (اوه) است.هنگامي که پسر پادشاه Tutankhamen در 1350پيش از ميلاد پذيراي مرگ شد، با مقادير زيادي از جواهرات و طلا به خاک سپرده شد.امروز، يعني بيش از 3000 سال بعد، مردم از زيبايي خيره کننده آن اقلام – که به درخشندگي و شفافيت روزي هستند که در خاک مدفون شدند – در شگفتند.

کارايي: طلا بهترين کيفيت و کارايي ممکن را در بين تمامي فلزات دارد که در نتيجه آن را، براي ساخت جواهرات گرانبها، ايده آل مي سازد. اين فلز، بسيار نرم و چکش خوار است بطوريکه يک اونس از آن را مي توان به يک سيم با طول باور نکردني 80 کيلومتر تبديل کرد، و يا با چکش به يک صفحه بسيار نازک که سطحي بيش از نه متر مربع را پوشش مي دهد و شفاف مي شود، تغيير داد. اين کارايي طلا را قادر مي سازد تا با فلزات گران بهاي ديگر ترکيب شده و رنگ هاي مختلف آن را پديد بياورد. طلا را مي توان مجدد ذوب و دوباره مورد استفاده قرار داد.