کهربا

کهربا یک نوع رزین بوده که فرمول شیمیایی آن، C10H16O می باشد. این امرنشان می دهد که 79٪ کهربا از کربن؛ 10٪ اکسیژن و 11٪ هیدروژن و همچنین عناصر نادر، سولفور و ید  می باشد.

کهربا

قدیمی ترین کهربا از دوره تریاس پسین در حدود 200 میلیون سال پیش در کوه های آلپ و نیومکزیکو در ایالات متحده آمریکا به دست آمده است، که قطعات کوچکی بوده و کاربردی در جواهرات نداشتند. بزرگترین و زیباترین نوع کهربا از بالتیک در دسترس می باشد. کهربایی که از دریای بالتیک و اسکاندیناوی به دست می آید، توسط رودخانه حمل شده و رزین در طی این حمل و نقل به کهربا تبدیل می شود. ترکیب، رنگ و دیگر خصوصیات فیزیکی کهربا به عوامل زیادی بستگی دارد مانند شرایط دفن و نوع درخت تولید کننده صمغ (رزین). کهربا در رسوبات کربونیفر تا کواترنری یافت می شوند اما بیشترین تمرکز  آن در رسوبات تریاس و کرتاسه می باشد. اینکه تشخیص بدهیم رسوبات اولیه یا ثانویه است، مشکل می باشد. رسوبات اولیه درجا بوده در حالیکه رسوبات ثانویه بعد از حمل و نقل توسط رودخانه ها، یخچال ها یا دریاها یافت می شود.

نامی که برای کهربای صیغل داده شده استفاده می شود، burszivn از واژه آلمانی Bernstein به معنای سنگ سوخته شده است. یونانی ها به آن electron می گویند که به معنای درخشنده می باشد و البته به عقیده مردم یونان قدیم، خاصیت ماورایی و جادویی داشته است. یافته های دیرینه شناسی نشان می دهند که بر روی کهربای Pomerania  در حدود 4500 سال پیش عملیات پرداخت و فراوری انجام شده است. تا سال 1860، روش های به دست آوردن کهربا در سواحل و مناطق کم عمق می باشد. این نکته روشن است که کهربای دریایی از رسوبات زیر دریا به دست می آید و ذخایر بزرگ تر از لایروبی و معدنکاری به دست می آید. رزین سخت شده از رسوبات اولیه تریاس به دست می آید که بسیار معروف می باشد و با نام copal است.

کهربا

بزرگترین کهربای یافت شده به وزن 15.25 کیلوگرم و به نام Burma می باشد. بیشتر افراد وقتی در مورد کهربا فکر می کنند به یاد حشرات پرنده و یا پشه در دام کهربا، می افتند.

در قرن 13، پادشاه Frederick از کشور Prussia، دستور داد که اتاقی از کهربا برایش تهیه کنند. این اتاق 12 دیوار و 10 قطعه جهت پوشش دیواردر اندازه و رنگ های مناسب داشت.  سقف با لوسترهای درخشنده تزئین شده بود. وقتی اتاق حاضر شد، جزء هشتم عجایب جهان به شمار رفت. البته آثار باقی مانده، مکان و تاریخ دقیق آن تا به امروز پنهان مانده است.

کهربا سنگی که باعث آرامش اعصاب میشود، انرژی منفی را از شما دور میکند و موجب آرامش و نشاط شما می گردد. برخی کارشناسان استفاده از سنگ کهربا را در طول مراقبتهای پس از عمل جراحی بعلت خاصیت آرامش بخش آن، توصیه میکنند. کهربا، صمغ فسیل شده درختان است و رنگ نارنجی طلایی دارد. این سنگ شامل حشرات (مگس ها، قورباغه ها و مارمولک ها)، خزه، گلسنگ یا کاج سوزنی می باشد که میلیون ها سال قبل هنگامی که صمغ همچنان چسبناک بود به دام افتادند. سختی کهربا در مناطق مختلف ، متفاوت است بطوریکه کهرباهای جوان‌تر، نرم‌تر از آن‌هایی هستند که مدت‌های طولانی زیر خاک مانده اند. دیوید فدرمن، نویسنده “راهنمای سنگ های جواهری رنگی برای مصرف کننده”، می گوید: کهربا مانند کپسول زمان است که توسط خود طبیعت درست شده و در زمین قرار داده شده است. این امر به باستان شناسان کمک کرده است تا مجددا زندگی در زمین را در مرحله اولیه باز سازی کنند. بیش از 1000 نوع از حشرات منقرض شده در کهربا شناسایی شده اند.

 معروف ترین کهربا ها در ساحل لهستان و شوروی سابق یافت می شوند. کهربا مصارف درمانی متعددی در زمینه بیماریهای خاص آن زمان داشت اما امروزه منحصرا برای جواهرآلات استفاده می شود. نرخ کهربا حدود قیمتی بین 20 تا 40000 دلار و گاهی بیشتر می تواند داشته باشد. مارتین فدرمن می گوید: ” انسانهای عصر حجر کهربا را با خواص فوق العاده استخراج کرده و آن را بعنوان پوشش و نیز بمنظور عبادت کردن استفاده می کردند.کهربا ارزش زیاد و مهمی میان آشوری ها، مصری ها،اتروسک ها،فنیقی هاو یونانی ها داشت اما تا عصر حجر هرگز به طور کامل میان سایر قبایل رواج نیافت . بین سالهای 1895 و 1900، یک میلیون کیلوگرم از کهربای بالتیک برای جواهرآلات استفاده شده است.”کشورهای آمریکا ، رومانی، ایتالیا، کانادا، ژاپن، روسیه ، برمه، چین، مکزیک و جمهوری دومینیکن دارای معادن کهربا هستند. بزرگ ترین معدن کهربا در روسیه واقع شده است. یکی از ابتکارات شرکت آرگو تهیه محصولات زینتی و تزئینی از این سنگ زیباست.