عضویت در کانال تلگرام آرگو

یاقوت سرخ کاترین کبیر – قسمت دوم

منبع یاقوت سرخ کاترین کبیر

منبع این اسپینل عظیم 398.72 قیراطی معادن تاریخی یاقوت سرخ و اسپینل متعلق به ناحیه بدخشان در شمال شرقی افغانستان است. ناحیه ای که به سبب یاقوت های سرخ بالاس و لاجوردش شهرت دارد. سیاح معروف ابن بتوته در کتاب سفرنامه خود چنین نوشته است:

مردم عموما تصور می کنند  که لاجورد سنگی متعلق به ناحیه خراسان می باشد، درحالیکه این گوهر متعلق به کوه های پروینس در بدخشان افغانستان است. به همین سبب برخی به یاقوت سرخ، یاقوت سرخ بدخشی می گویند.

یاقوت های سرخ بدخشی بعدها تحت عنوان یاقوت های سرخ بالاس شهرت یافتند. از معادن بدخشان تا اواخر قرن نوزدهم گوهر استخراج می شد. به طوریکه بسیاری اعتقاد دارند که یاقوت های سرخ بالاس (اسپینل ها) که امروزه در مجموعه های جواهرات سلطنتی بسیار قابل مشاهده می باشند، منشأیی افغانی داشته و متعلق به همین معادن هستند.

تاریخچه یاقوت سرخ کاترین کبیر بر اساس کتاب ایودوکیموف روس:

یاقوت سرخ کاترین کبیر

ایدوکیموف در متنی با عنوان یاقوتی از ایالت بدخشان، که در روزنامه های شوروی سابق در دسامبر 1991 به چاپ رسید، نوشته است: یاقوت سرخ کاترین کبیر در واقع توسط سرباز مزدورچینی با نام چان لی کسی که برای آسیای مرکزی و در مقابل لشگر تیمور می جنگید، پیدا شد. تیمور شخصی بود که امپراطوری وسیعی بین سال های 1366 تا 1405 تشکیل داد. وی این قصد را داشت که امپراطوری اش همانند امپراطوری اسکندر کبیر در قرن سوم پیش از میلاد مسیح باشد.

تیمور مرکز فرماندهی خود را شهر سمرقند نهاد و پس از پیروزی های پی در پی توانست به غنائم جنگی عظیمی دست یابد. چان لی (شخصی که اولین بار یاقوت سرخ را به دست آورد) به عنوان یک غنیمت جنگی در یکی از لشگرکشی های تیمور به عنوان یک برده و کارگر در معادن یاقوت سرخ بدخشان مشغول به کار شد. معادن بدخشان در آن زمان تحت تسلط تیمور بود. چان لی این یاقوت سرخ عظیم را هنگام کار در یکی از این معادن به دست آورده و آن را از چشم سرپرست خود مخفی نگه  داشت.

تا اینکه یک شب وی از معدن به همراه یاقوت سرخ فرار و به چین بازگشت. پس از اینکه وی به سلامت به چین رسید، چان لی تلاش کرد تا با امپراطور ملاقاتی داشته باشد تا شاید بتواند یاقوت سرخ را به عنوان یک هدیه به امپراطور عرضه کرده و در عوض پاداشی را از امپراطور دریافت نماید. اما متأسفانه پیش از آنکه چان لی موفق به دیدار با امپراطور گردد، یک گارد حکومتی به سراغ وی آمده و پس از به قتل رساندن چان لی، گوهر را از وی ربود.

مدتی بعد آن نگهبان تصمیم گرفت گوهر را برای ساخت به یک جواهر ساز بدهد، اما آن جواهر ساز، جواهر ساز قصر بود. به همین خاطر نگهبان نیز سرنوشتی همانند چان لی پیدا کرد و بدین ترتیب این گوهر عظیم جزو دارایی های امپراطوری چین درآمد.

منبع مقاله:

سایت jewelry-blog

مقاله بفرستید، جایزه بگیرید.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *