عضویت در کانال تلگرام آرگو

یاقوت سرخ کاترین کبیر – قسمت سوم

ورود یاقوت سرخ کاترین کبیر در خزانه جواهرات رومانوف

هر آنچه که برای این به اصطلاح یاقوت سرخ اتفاق افتاد، این گوهر به مدت 250 سال جزو اموال امپراطوران چینی بود تا اینکه شخصی به نام نیکولا میلسکو مشهور به نیکولای اسپافاری به مقام کاردار سفارت روسیه در امپراطوری چین در سال 1675 منصوب گردید. مأموریت وی این بود که به برخی اختلافات پیش آمده بر سر چندین مرز بین روسیه و چین، پایان داده و اوضاع تجارتی بین این دو کشور را سامان دهد.

 در پکن، به نیکولای سافاری یک یاقوت سرخ خارق العاده متعلق به کن خان نشان داده شد. وی تمایل داشت تا این گوهر گرانقیمت را تقدیم امپراطور روسیه نماید. کاردار پیامی برای مسکو فرستاد و امپراطور را از یاقوت سرخ بسیار بزرگ خبردار کرد. امپراطور وقت،  شخصی به نام الکسیس میخایلوویچ دومین سزار سلسله رومانوف بود. وی علاقه خود را به گوهر قرمز رنگ نشان داد. اسپافاری به سرعت سنگ را برای سزار روس فرستاد. بدین صورت شد که این گوهر قرمز رنگ راه خود را در دربار سلطنتی روسیه در سال 1676 باز کرد.

یاقوت سرخ کاترین کبیر

سوار شدن یاقوت سرخ کاترین کبیر بر تاج سلطنتی روسیه

تاج سلطنتی رومانوف وارد خزانه سلطنتی روسیه شد. صندوق الماس روسیه در سال 1719 با دستور پطر کبیر، شروع به جداسازی ثروت خاندان رومانوف از بیت المال این کشور کرد. به همین خاطر پطر کبیر اتاقی از الماس در قصر زمستانی خود واقع در سنت پطرزبورگ ساخت. یاقوت سرخ کاترین کبیر تا سال 1762 در این اتاق نگهداری می شد تا اینکه این گوهر بر تخت سلطنتی روسیه نصب گردید. کاترین کبیر دستور داد تا تاج سلطنتی جدیدی برای تاجگذاری وی به عنوان امپراطوریس طراحی و بسازند. برای این منظور دو تن از جواهر سازان سلطنتی به نام های جرمیا پاوزی و اکارت مأمور ساخت تاج سلطنتی روسیه شدند.

منبع مقاله:

سایت jewelry-blog.internetstones

مقاله ارسال کنید، جایزه بگیرید.

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *